O klastru, aneb co jsme zač

INDUSTRY CLUSTER 4.0, z.s. je významný spolek strojírenských a technologických firem převážně z Jihomoravského kraje, sdružených za účelem posilování své konkurenceschopnosti a inovačních aktivit, zejména prostřednictvím implementace konceptu „průmysl 4.0“.

Sdružujeme členské firmy a vytváříme vhodné podhoubí pro síťování s dalšími vhodnými společnostmi.  Vzděláváme a informujeme o technologiích průmyslu 4.0. Analyzujeme a konzultujeme váš inovační potenciál.

Klastr byl založen 15. 2. 2016. Zakládajícími členy tohoto spolku bylo 19 společností, v současnosti klastr sdružuje na tři desítky členů, jejichž seznam a profily naleznete níže.

Klastr je členem Regionální hospodářské komory Brno.

O klastrech

Protože na těchto stránkách se bude slovo klastr skloňovat ve všech pádech, tak nám dovolte představit, co to klastr je. Z etymologického hlediska je název klastr odvozen od anglického výrazu cluster, znamenající shluk, chumel, hromada, skupina.

V ekonomickém slova smyslu může být význam slova klastr charakterizován jako místní koncentrace vzájemně propojených firem a institucí v konkrétním oboru. Klastry mohou být též definovány jako regionální odvětvová seskupení podniků, které si sice navzájem konkurují, ale také navzájem spolupracují a jejichž synergické vazby mají potenciál k upevnění a zvýšení své konkurenceschopnosti.

Více o klastrech nalezlete na webu Národní klastrové asociace.

Potenciál sdružování v klastrech a jeho důležitost si uvědomují i vlády a spatřují v ní hnací sílu regionálního rozvoje. Proto vznikají na různých úrovních politiky rozvoje klastrů. Klíčovým dokumentem v České republice je Národní klastrová strategie 2005–2008 schválená usnesením vlády.

Klastr nebo kartel?

Co mají klastr a kartel společného?

Oba sledují zájmy zapojených firem. Na rozdíl od kartelu, který je tajnou dohodou konkurenčních firem, tak klastr je otevřeným a veřejným spojením firem, které nemá za cíl snížit konkurenční prostředí, ale naopak zvýšit konkurenceschopnost celého klastru.

Průmysl 4.0 nebo průmysl 4.0?

Pokud jste si už o průmyslu 4.0 něco zjišťovali, pak jste patrně narazili i na „Průmysl 4.0“. A protože jsme se setkávali s těmito dvojími zápisy i my, a tak jsme si nebyli úplně jistí, jak PRŮMYSL 4.0 máme psát, tak jsme se obrátili na Ústav pro jazyk český. Na základě jejich odpovědi: „Protože jde o název jakéhosi myšlenkového konceptu, což považujeme za obecné označení, nikoli vlastní jméno, doporučujeme psát… malé písmeno.“ jsme se utvrdili v tom, že budeme psát na našem webu písmeno malé. Pokud naleznete na našem webu chybu, neváhejte upozornit na .

Úplnou odpověď na dotaz směřovaný na ÚJČ naleznete zde.

S klastrem nebo bez klastru? Přidejte se k nám

Hledáte pomoc a podporu při digitální transformaci své společnosti? Postrádáte informace, partnery nebo finance pro své inovační plány? Chcete představit své technologie v oblasti průmyslu 4.0? Řešíte kybernetickou bezpečnost svého podnikání?

Přidejte se k nám! Budete v dobré společnosti.

K čemu vám budeme dobří?

  • Informace z první ruky, vzdělávání, osvěta, konference, semináře, workshopy, studijní cesty, veletrhy, sdílení zkušeností a příkladů dobré praxe.
  • Poradenství a konzultace – plán digitální transformace, financování (dotační výzvy), posouzení současného stavu úrovně digitalizace podniku a identifikace příležitostí.
  • Business development – networking, b2b, veletrhy, obchodní mise, spolupráce na výzkumných projektech.
Přidali bychom se, co pro to můžeme udělat?

Chcete-li být informováni o dění v klastru a odebírat náš newsletter, pak zadejte e-mailovou adresu zde. Newsletter je zdarma i pro nečleny a informuje o námi plánovaných akcích i dotačních výzvách.

Pokud si přejete stát se našimi řádnými členy, pak nás kontaktujte. Na schůzce si vyjasníme vzájemná očekávání. Pokud zjistíte, že je pro Vás členství zajímavé, pak odevzdáte vyplněnou členskou přihlášku. Vaši přihlášku projedná představenstvo a budete přijati mezi členy.

Jak je klastr řízen?

INDUSTRY CLUSTER 4.0, z.s. je spolkem zapsaným v Obchodním rejstříku (IČ 04916581). Nejvyšším orgánem IC 4.0 je členská schůze, která se koná jednou ročně. Statutárním orgánem je představenstvo, činnost představenstva i klastru kontroluje dozorčí rada.

Představenstvo klastru:
  • Ing. Tomáš Kubala, MBA – předseda představenstva a výkonný ředitel
  • Mgr. Čeněk Absolon, Ph.D. (RHK Brno) – místopředseda představenstva
  • Ing. Karel Bílek (B + R automatizace, spol. s r.o.) – člen představenstva
  • Ing. František Podzimek – člen představenstva
  • Ing. Miloš Dvořák (Unicorn Systems a.s.) – člen představenstva
Dozorčí rada klastru:
  • Ing. Jan Keprda (ASTRA MOTOR spol. s r.o.)
  • Ing. Michal Krempl (Centrum dopravního výzkumu, v.v.i.)
  • Mgr. Ing. Milan Sedláček, Ph.D. (RENARDS, a.s.)

Regionální hospodářská komora Brno je pověřena managementem aktivit a administrací projektů klastru.

Stanovy spolku jsou k nahlédnutí zde.

Kde nás najdete?

INDUSTRY CLUSTER 4.0, z.s. sídlí v budově Regionální hospodářské komory Brno v areálu brněnského Výstaviště (Výstaviště 569/3).

Přidejte se k nám

Vaše vstupenka do světa
INDUSTRY CLUSTER 4.0 je připravena

Sledujte nás na sociálních sítích

Kdo jsou naši členové

Sdružujeme 3 desítky členských subjektů. Jsou mezi námi technologické, strojírenské firmy, konzultační i výzkumné společnosti.

Filtrovat dle oboru:
Aditivní technologie a 3D tisk
Analýza dat
Chytrý výrobek
Diagnostika a prediktivní údržba
Ekologie
Energetika
Financování
Identifikace prvků systému a vzájemná komunikace
Inteligentní logistika a sklad
Konzultační firma
Kyberbezpečnost
Lidské zdroje, poradenství, vzdělávání
Monitoring výroby
Nástroje
Plánování a řízení výroby
Řízení jakosti
Roboty a manipulátory
Rozšířená virtuální realita
Technologická firma
Vědecko-výzkumná instituce
Výrobní firma
Výrobní stroje
Vývoj a návrh výrobku, digitální dvojče

Success stories

Přidejte se k nám

Vaše vstupenka do světa
INDUSTRY CLUSTER 4.0 je připravena

Sledujte nás na sociálních sítích

Články

Rozhovor: ASTRA MOTOR – principy Industry 4.0 nám zdvojnásobily obrat

Českou rodinnou firmu ASTRA MOTOR spol. s r. o. jsme měli možnost navštívit v brněnských Horních Heršpicích. Společnost, která se zabývá výrobou speciálních monolitických nástrojů, je…

Zobrazit více

Klastr se zapojí do Národního centra pro kyberbezpečnost

Odborníci z brněnských univerzit a Regionální hospodářské komory Brno budou spolupracovat s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost. Podepsali memorandum, které se týká kybernetické bezpečnosti.

Zobrazit více

Inovační audity 4.0

INDUSTRY CLUSTER, z.s. ve spolupráci s Regionální hospodářskou komorou Brno realizuje tzv. inovační audity s ohledem na téma průmyslu 4.0. Jedná se o analýzu stavu podnikových…

Zobrazit více

Přidejte se k nám

Vaše vstupenka do světa
INDUSTRY CLUSTER 4.0 je připravena

Sledujte nás na sociálních sítích

Podcasty

banner videopodcastu

Jens-Olaf Brede: Technologické výzvy a příležitosti automatizace v evropském průmyslu

Zobrazit více

V České republice a na Slovensku působí společnost Beckhoff prostřednictvím své dceřiné společnosti Beckhoff Automation s.r.o. již od roku 2014. V letošním roce tedy slaví desetileté výročí působení na českém a slovenském trhu. U této slavnostní příležitosti přijal pozvání k rozhovoru vzácný host – Jens-Olaf Brede, area sales manager Beckhoff Automation.

Rozhovor, který vedl Lukáš Smelík, se týkal technologických výzev v evropském průmyslu. Trápí vysoké ceny energií všechny evropské země? Jakým výzvám čelí evropské firmy? Jakým směrem se ubírají inovace? V čem spočívá potenciál českých strojírenských firem? Jakým směrem se ubírat?

 

Podcast BRNO INDUSTRY 4.0 je realizovaný Regionální hospodářskou komorou Brno ve spolupráci s INDUSTRY CLUSTERem 4.0 jako součást aktivit Enterprise Europe Network, mezinárodní sítě, která pomáhá malým a středním podnikům se vstupem na zahraniční trhy a podporuje inovace v podnikání.

Slovní přepis rozhovoru naleznete zde.

Zobrazit méně

Petr Kučera: Nové výzvy v průmyslové robotice

Zobrazit více

Hostem se podcastu stal Petr Kučera, obchodní ředitel společnosti ABB Robotika. Jaké jsou největší výzvy v průmyslové robotice? Jaké požadavky robotika klade na zaměstnance? Proč v kolaborativních robotech vidí velký potenciál pro malé podniky? Jde robot hacknout? Jak se proměňují dodavatelsko-odběrateské vztahy? Je pro ně ekologie a cirkulární ekonomika tématem?

Moderátorem podcastu byl Lukáš Smelík.

Podcast BRNO INDUSTRY 4.0 je realizovaný Regionální hospodářskou komorou Brno ve spolupráci s INDUSTRY CLUSTERem 4.0 jako součást aktivit Enterprise Europe Network, mezinárodní sítě, která pomáhá malým a středním podnikům se vstupem na zahraniční trhy a podporuje inovace v podnikání.

Slovní přepis rozhovoru naleznete zde.

Zobrazit méně

Petr Klapka: Vize v softwarové integraci závisí na lidech

Zobrazit více

Podcast BRNO INDUSTRY 4.0 se nejednou podíval na softwarovou podporu výroby. Společnost Vision Software se stala naším novým členem v červnu, to byl důvod pozvat si jednoho ze zakladatelů firmy do našeho podcastu. Petr Klapka se věnuje integracím informačních systémů do výroby již přes třicet let. To už je dostatečná porce zkušeností, které se dají zužitkovat k tomu, aby implementace systému mohla být úspěšná.

Jakým největším výzvám musí čelit firma, která chce digitalizovat? Jakou roli v tom hraje lidský faktor? Jak vzniká tzv. „blbuvzdorné zařízení“?

 

Podcast BRNO INDUSTRY 4.0 je realizovaný Regionální hospodářskou komorou Brno ve spolupráci s INDUSTRY CLUSTERem 4.0 jako součást aktivit Enterprise Europe Network, mezinárodní sítě, která pomáhá malým a středním podnikům se vstupem na zahraniční trhy a podporuje inovace v podnikání.

Slovní přepis rozhovoru naleznete zde.

Zobrazit méně

Tomáš Pavlík: Vize jsou důležité, podstatnější je ale vložit do práce srdce

Zobrazit více

Pozvání do podcastu BRNO INDUSTRY 4.0 přijal Tomáš Pavlík, jednatel skupiny QPAG s.r.o. Podcast se zaměřuje nejen na kontrolu kvality, ale i na klíčové faktory podnikání.

Tomáš Pavlík (vlevo) před rozhovorem s Lukášem Smelíkem (vpravo) | Foto: Martina Lazarová
Tomáš Pavlík (vlevo) před rozhovorem s Lukášem Smelíkem (vpravo) | Foto: Martina Lazarová

 

Podcast BRNO INDUSTRY 4.0 je realizovaný Regionální hospodářskou komorou Brno ve spolupráci s INDUSTRY CLUSTERem 4.0 jako součást aktivit Enterprise Europe Network, mezinárodní sítě, která pomáhá malým a středním podnikům se vstupem na zahraniční trhy a podporuje inovace v podnikání.

Slovní přepis rozhovoru naleznete zde.

Zobrazit méně

Milan Tesař: Kvalitní ERP systém dává možnosti volby

Zobrazit více

Hostem Lukáše Smelíka je tentokrát Milan Tesař, obchodní ředitel členské společnosti InfoConsulting Czech, která pro český trh poskytuje komplexní řešení firmy IFS. Podcast se zaměřil na oblast moderních ERP systémů.

Milan Tesař (vlevo) před rozhovorem s Lukášem Smelíkem (vpravo) | Foto: Dana Kovačovičová
Milan Tesař (vlevo) před rozhovorem s Lukášem Smelíkem (vpravo) | Foto: Dana Kovačovičová


Podcast BRNO INDUSTRY 4.0 je realizovaný Regionální hospodářskou komorou Brno ve spolupráci s INDUSTRY CLUSTERem 4.0 jako součást aktivit Enterprise Europe Network, mezinárodní sítě, která pomáhá malým a středním podnikům se vstupem na zahraniční trhy a podporuje inovace v podnikání.

Slovní přepis rozhovoru naleznete zde.

Zobrazit méně
Vlastimil Braun (vpravo) s moderátorem Lukášem Smelíkem (vlevo) | Foto: Radek Kopecký

Vlastimil Braun: Řízení výroby ve vizi průmyslu 4.0

Zobrazit více

Pozvání do podcastu přijal Vlastimil Braun, jednatel členské společnosti Compas automatizace, spol. s r.o.

Vlastimil Braun (vpravo) s moderátorem Lukášem Smelíkem (vlevo) | Foto: Radek Kopecký
Vlastimil Braun (vpravo) s moderátorem Lukášem Smelíkem (vlevo) | Foto: Radek Kopecký

Videopodoba podcastu:

Audiopodoba:

Můžete vyslechnout i v jiných podcastových aplikacích:

Zobrazit méně

Rostislav Svoboda a Jiří Moisidis: Digitalizace jako nutnost pro zachování firemní konkurenceschopnosti

Zobrazit více

Hosty Lukáše Smelíka v podcastu BRNO INDUSTRY 4.0 jsou Rostislav Svoboda a Jiří Moisidis z členské společnosti Lenze.

Jiří Moisidis (vlevo) a Rostislav Svoboda (uprostřed) se chystají na rozhovor s Lukášem Smelíkem (vpravo) | Foto: Lukáš Smelík
Jiří Moisidis (vlevo) a Rostislav Svoboda (uprostřed) se chystají na rozhovor s Lukášem Smelíkem (vpravo) | Foto: Lukáš Smelík

Slovní přepis rozhovoru naleznete zde.

Podcast BRNO INDUSTRY 4.0 je realizovaný Regionální hospodářskou komorou Brno ve spolupráci s INDUSTRY CLUSTERem 4.0 jako součást aktivit Enterprise Europe Network, mezinárodní sítě, která pomáhá malým a středním podnikům se vstupem na zahraniční trhy a podporuje inovace v podnikání.

Poslech a možnost odběru všech epizod v aplikacích:

Spotifyhttps://open.spotify.com/show/

Apple Podcasthttps://podcasts.apple.com/cz/podcast/

Google Podcast: https://www.google.com/podcasts

Lecton: https://lectonapp.com/cz/podcast/

Zobrazit méně

Ondřej Oubrecht: Řízení a automatizace vašich sítí pro vaši jednoduchou správu

Zobrazit více

Jak vypadá moderní síťová infrastruktura? Jak se dají 5G sítě využít ve firemní sféře? Mají firmy stále obavy, že 5G sítě vyhubí včely? Rýsují se na obzoru již 6G sítě? Co to je WAN a SD-WAN? Jaké jsou limity nasazování moderních sítí v českých podnicích?

Na otázky moderátora Lukáše Smelíka odpovídá Ondřej Oubrecht ze společnosti NTT.

Ondřej Oubrecht (vlevo) před rozhovorem s Lukášem Smelíkem | Foto: Lukáš Smelík
Ondřej Oubrecht (vlevo) před rozhovorem s Lukášem Smelíkem | Foto: Lukáš Smelík

Slovní přepis rozhovoru naleznete zde.

Podcast BRNO INDUSTRY 4.0 je realizovaný Regionální hospodářskou komorou Brno ve spolupráci s INDUSTRY CLUSTERem 4.0 jako součást aktivit Enterprise Europe Network, mezinárodní sítě, která pomáhá malým a středním podnikům se vstupem na zahraniční trhy a podporuje inovace v podnikání.

Poslech a možnost odběru všech epizod v aplikacích:

Spotifyhttps://open.spotify.com/show/

Apple Podcasthttps://podcasts.apple.com/cz/podcast/

Google Podcast: https://www.google.com/podcasts

Lecton: https://lectonapp.com/cz/podcast/

Zobrazit méně

Tomáš Rendla a Daniel Ševčík: Energie jako příležitost, nikoli hrozba

Zobrazit více

Energie. Téma, které hýbe světem, a to nejen tím průmyslovým. Ve stoupajících cenách energií můžete také vidět příležitost: kdy jindy se zamyslet nad hospodařením s energiemi? Kdy jindy se snažit pochopit zákonitosti měnícího se trhu? Kdy jindy změnit přístup k energetickému managementu?

Právě s tímto umí pomoci i spojení dvou našich členských firem Unicorn a Flowbox. V další epizodě podcastu své řešení přišli vysvětlit Daniel Ševčík (Unicorn) a Tomáš Rendla (Flowbox). Možná pomohou vidět aspoň částečně vzdálenou příležitost, kterou i současný energetický trh nabízí.

Tomáš Rendla a Daniel Ševčík před rozhovorem s Lukášem Smelíkem | Foto: Lukáš Smelík

Nemůžeme nechat bez povšimnutí, že firma Flowbox byla vyhlášena evropským startupem roku. Gratulujeme.

 

Podcast BRNO INDUSTRY 4.0 je realizovaný Regionální hospodářskou komorou Brno ve spolupráci s INDUSTRY CLUSTERem 4.0 jako součást aktivit Enterprise Europe Network, mezinárodní sítě, která pomáhá malým a středním podnikům se vstupem na zahraniční trhy a podporuje inovace v podnikání.

 

Poslech a možnost odběru dalších epizod:

Spotifyhttps://open.spotify.com/show/4XfKSj00k5yOR7Vwi5Hwh5

Apple Podcast: https://podcasts.apple.com/cz/podcast/v%C5%A1e-o-pr%C5%AFmyslu/id1489539018

Google Podcast: https://www.google.com/podcasts?feed=aHR0cHM6Ly9hdWRpb2Jvb20uY29tL2NoYW5uZWxzLzUwMTE4MzIucnNz

Lecton: https://lectonapp.com/cz/podcast/3a527175-5f3a-4890-9217-10b19d007491?_lst

Zobrazit méně

Vladimír Bartoš: Zkrácení reakčního času pomocí ERP

Zobrazit více

ERP je zkratka, na kterou v průmyslu 4.0 dříve nebo později narazíte. Jedná se o podnikový informační systém (ERP = Enterprise Resource System), chytrý systém, který v sobě umožňuje sledování a plánování nákupu, výroby, logistiky, marketingu i personalistiky.

Vladimír Bartoš, ředitel strategie členské společnosti Minerva Česká republika, se v rozhovoru s Lukášem Smelíkem na ERP dívají z různých stran.

Bartos+Smelik
Rozhovor s Vladimírem Bartošem vedl Lukáš Smelík | Foto: IC 4.0

Jaké identifikuje největší benefity kvalitního informačního systému ve firmě? Jak změnil covid vnímání ERP systému? Dá se ERP systém využít při plánování nákupu a spotřeby energie? Existují ještě vůbec firmy, které žádný informační systém nemají? Je lepší udělat systém celý od nuly, anebo zaintegrovat ty stávající ostrůvky do jednoho? Odkud vychází potřeba inovací v ERP systémech v jednotlivých odvětvích? Co je hlavní výhodou upgradů?

Podcast BRNO INDUSTRY 4.0 je realizovaný Regionální hospodářskou komorou Brno ve spolupráci s INDUSTRY CLUSTERem 4.0 jako součást aktivit Enterprise Europe Network, mezinárodní sítě, která pomáhá malým a středním podnikům se vstupem na zahraniční trhy a podporuje inovace v podnikání.

Poslech a možnost odběru dalších epizod v aplikacích:

Spotifyhttps://open.spotify.com/show/4XfKSj00k5yOR7Vwi5Hwh5
Apple Podcast: https://podcasts.apple.com/cz/podcast/v%C5%A1e-o-pr%C5%AFmyslu/id1489539018
Google Podcast: https://www.google.com/podcasts?feed=aHR0cHM6Ly9hdWRpb2Jvb20uY29tL2NoYW5uZWxzLzUwMTE4MzIucnNz
Lecton: https://lectonapp.com/cz/podcast/3a527175-5f3a-4890-9217-10b19d007491?_lst

Zobrazit méně

František Podzimek: Od ostrůvkových řešení po digitální podnik

Zobrazit více

Digitalizace je strategické téma a je potřeba ji řešit koncepčně,“ tvrdí František Podzimek ze členské společnosti SIEMENS. Kvituje s povděkem, že se české průmyslové podniky již přesouvají od náhodných ostrůvkových řešení k těm, které zahrnují většinu podnikových procesů, vzájemně provázaných.

Digitální podnik dokáže využít maximální možnosti moderních technologií k tomu, aby generoval přidanou hodnotu pro své zákazníky a zvyšoval svoji konkurenceschopnost na trhu, tzn. aby rychleji přicházel s novými produkty a inovacemi, dokázal vyrábět s nižšími náklady, produkoval více flexibilních výrobků na míru a zároveň dokázal udržet vysokou kvalitu produkce,“ definoval Podzimek a dopřesnil, „není to o množství technologií, které podnik nasazuje, ale je to o tom, zda si dokáže vybrat ty správné k výše popsanému účelu.

SIEMENS patřila mezi první společnosti, které se přihlásily k fenoménu průmyslu 4.0. Je ale průmysl 4.0 stále živým tématem, anebo už byl nahrazen dílčími pojmy jako např. digitální transformace či digitální podnik? Co způsobuje, že firma patří mezi špičku v oborů a jak dlouho si myslí, že jí to vydrží? Jsou její produkty a služby určeny jen velkým firmám?

Poslechněte si rozhovor s Františkem Podzimkem, který moderoval Lukáš Smelík. Podcast doplňuje tradiční konferenci BRNO INDUSTRY 4.0 a je financován z prostředků Jihomoravského kraje.

6. ročník konference BRNO INDUSTRY 4.0 se uskuteční 19. a 20. ledna 2022, přihlásit se můžete již dnes.

Rozhovor s Františkem Podzimkem vedl v pražském studiu Lukáš Smelík
Rozhovor s Františkem Podzimkem vedl v pražském studiu Lukáš Smelík

Podcasty si můžete poslechnout i v aplikacích:

Spotifyhttps://open.spotify.com/show/4XfKSj00k5yOR7Vwi5Hwh5
Apple Podcasthttps://podcasts.apple.com/cz/podcast/v%C5%A1e-o-pr%C5%AFmyslu/id1489539018
Google Podcast: https://www.google.com/podcasts?feed=aHR0cHM6Ly9hdWRpb2Jvb20uY29tL2NoYW5uZWxzLzUwMTE4MzIucnNz
Lecton: https://lectonapp.com/cz/podcast/3a527175-5f3a-4890-9217-10b19d007491?_lst

Zobrazit méně

Tomáš Soóky: 3D tisk baví čím dál víc firem

Zobrazit více

Jsou dva typy firem. První skupina jsou firmy, které 3D tisk používají a 90 % z těchto firem plánuje širší využívání 3D tisku. Druhá skupina jsou firmy, které stojí opodál, a spíš než aby hledaly řešení, tak hledají výmluvy. Těchto opatrných firem je naštěstí méně,“ libuje si Tomáš Soóky ze společnosti 3Dwiser s.r.o.

Technologie 3D tisku se přesouvá z obýváků do výrobních linek. 3D tiskárny už nejsou považovány jenom za zábavu pro velké kluky. „Baví“ se s nimi čím dál víc firem. Čím se liší hobby a průmyslová 3D tiskárna? Které 2 roky byly pro firmu nejnáročnější? Jak dopadá srovnání českého, slovenského, maďarského a rumunského trhu?

Poslechněte si rozhovor s Tomášem Soókym, který moderoval Lukáš Smelík. PODCAST navazuje na konferenci BRNO INDUSTRY 4.0 a je financován z prostředků Jihomoravského kraje.

6. ročník konference BRNO INDUSTRY 4.0 se uskuteční 19. a 20. ledna 2022, přihlásit se můžete již dnes.

Lukáš Smelík s Tomášem Soókym při natáčení podcastu
Zobrazit méně

Tomáš Halva: Inovacemi k propojování IT s OT

Zobrazit více

Tomu, kdo zná Příběhy slavných značek Českého rozhlasu, může začátek našeho podcastu pořad trochu připomínat.
Tomáš Halva se rozpovídal i o historii společnosti Beckhoff. Co dělá Beckhoff Beckhoffem? Jak Češi vnímají Beckhoff? Co firmě přinesl covid? Co je to létající koberec? Kde se dá využít? V čem spočívá one-cable technology? Co v Beckhoffu znamená čtvrtek?
A prozradí na závěr Tomáš Halva, zda mají v Beckhoffu připravené nějaké inovační eso v rukávu?

Rozhovor s Tomášem Halvou vedl Lukáš Smelík. PODCAST navazuje na konferenci BRNO INDUSTRY 4.0 a je financován z prostředků Jihomoravského kraje.

6. ročník konference BRNO INDUSTRY 4.0 se uskuteční 19. a 20. ledna 2022, přihlásit se můžete již dnes.

fotografie z natáčení podcastu
Rozhovor s Tomášem Halvou (vpravo) vedl Lukáš Smelík

Poslech a možnost odběru všech epizod v aplikacích:

Spotifyhttps://open.spotify.com/show/4XfKSj00k5yOR7Vwi5Hwh5

Apple Podcast: https://podcasts.apple.com/cz/podcast/v%C5%A1e-o-pr%C5%AFmyslu/id1489539018

Google Podcast: https://www.google.com/podcasts?feed=aHR0cHM6Ly9hdWRpb2Jvb20uY29tL2NoYW5uZWxzLzUwMTE4MzIucnNz

Lecton: https://lectonapp.com/cz/podcast/3a527175-5f3a-4890-9217-10b19d007491?_lst

Zobrazit méně

Jan Keprda: Digitální pracoviště 4.0 – jak se nám to povedlo

Zobrazit více

Až na výjimky u nás ve firmě nenaleznete papír. Povedlo se nám v rámci digitalizace dostat do digitální podoby téměř veškeré procesy,“ prohlásil Jan Keprda o výsledku digitalizačního procesu ve své firmě ASTRA MOTOR spol. s r.o., ale uznává, „já sám bych to nedal, byla to záležitost celé firmy.“

Vždy ho zajímalo, jak by se dala zvýšit efektivita a došel k závěru, že bez digitalizace zvýšit efektivitu nelze. „Digitalizace je nekonečný proces a začíná snahou dostat firemní procesy do digitální podoby, ze které jsme schopni těžit data, a ten proces na základě získaných dat zefektivňovat.

Poslechtěte si a zjistěte, co má společného rozpínavost vesmíru s digitalizačním procesem. Kolik na cestě musel překonávat překážek? Co by udělal jinak? Cítí se být jednou z tváří digitalizace českého průmyslu?

Projekt Digitální pracoviště 4.0 byl ohodnocen prestižním oceněním Microsoft Awards 2019 a na MSV 2021 získal Cenu České spořitelny za příspěvek k transformaci české ekonomiky.

Velmi nás těší, že jsme projektu digitalizace napomohli a že se na něm podílely i naše členské firmy: Unicorn Systems a.s. projekt digitalizace realizovala. RENARDS, a.s. zpracovala úspěšnou žádost o dotaci.

Rozhovor s Janem Keprdou vedl Lukáš Smelík. PODCAST navazuje na konferenci BRNO INDUSTRY 4.0 a je financován z prostředků Jihomoravského kraje.

Zapište si do kalendáře 6. ročník konference BRNO INDUSTRY 4.0 se uskuteční 19. a 20. ledna 2022.

 

Poslech a možnost odběru všech epizod v aplikacích:

Spotifyhttps://open.spotify.com/show/4XfKSj00k5yOR7Vwi5Hwh5

Apple Podcast: https://podcasts.apple.com/cz/podcast/v%C5%A1e-o-pr%C5%AFmyslu/id1489539018

Google Podcast: https://www.google.com/podcasts?feed=aHR0cHM6Ly9hdWRpb2Jvb20uY29tL2NoYW5uZWxzLzUwMTE4MzIucnNz

Lecton: https://lectonapp.com/cz/podcast/3a527175-5f3a-4890-9217-10b19d007491?_lst

Zobrazit méně

Milan Sedláček: Jak financovat inovační projekty průmyslu 4.0

Zobrazit více

O peníze přece jde až na prvním místě…

Čekali jsme, že programovém období 2021–2027 bude méně peněz, ale opak je pravdou, rozdělovat se bude dokonce o třetinu až polovinu více peněžních prostředků,“ říká Milan Sedláček ze společnosti RENARDS, a.s.

Doba dotací na golfová hřiště a nákup nových strojů jen za účelem zvýšení kapacity nikoli zlepšení technologické úrovně je pryč. Nyní jsou podniky dotacemi podporovány, aby zlepšily svou konkurenceschopnost a posunuly se na vyšší úroveň (národní/evropskou/celosvětovou).

Výhodou je, že nyní jsou již přímo výzvy na realizaci prvků průmyslu 4.0. může to být už páteř investice, nikoli mimoděčný „vedlejší“ produkt. Šanci na úspěch budou mít unikátní projekty s vysokou přidanou hodnotou.

Aktuálně se dají využít dotace např. z úspor energií, aplikace výsledků výzkumu a vývoje. Koncem léta je očekávána výzva Digitální podnik, která cílí na MSP a jejich podnikové informační technologie (tedy prioritně informační systémy, ale řešily i otázku kybernetické bezpečnosti). Potom nastane několikaměsíční dotační pomlka. V letech 2022 a 2023 bude obrovská nabídka dotačních možností, které budou směřovány i do průmyslu 4.0. Bude to soutěž připravenosti.

Finanční příspěvek dotace je menší část, není možné se proto bezhlavě do nějakého projektu pustit. Je třeba mít připravený dobrý střednědobý strategický plán. Dotace na projekty s menší přidanou hodnotou jsou cca třetinové. Naproti tomu projekty s vyšší přidanou hodnotou mohou mít dokonce dotaci více než poloviční. Čím větší podnik je, tím menší procentuální dotaci může dostat.

Podnik musí projekt předfinancovat, aby se tak předešlo velkým výkyvům v cash flow, je možné žádat o proplacení po skončení jednotlivých etap projektu. Navíc existují dobré bankovní nástroje pro řešení problematiky předfinancování.

Dotovaný projekt vás bude motivovat, aby ho udělali rychleji: aby projekt místo třeba tří let trval jen rok a půl. Abyste si místo béčkového stroje koupili áčkový. Dotace má tedy potenciál zintenzivnit akceschopnost podniku. Ať je, či není projekt dotovaný, tak musí podniku dávat smysl,“ pokračuje Milan Sedláček.

Jaká byla nejhorší schůzka Milana Sedláčka? Jaká identifikoval negativa dotací? V čem mohou pomoci RENARDS či jiné firmy zabývající se dotacemi? V čem pramení 100% úspěšnost RENARDS v žádostech o dotace v oblasti průmyslu 4.0? Je tato úspěšnost dlouhodobě udržitelná? Jaké konkrétní projekty pomohli realizovat? Jak přispěli k úspěšnému projektu naší členské firmě ASTRA MOTOR spol. s r.o.? Co je to chaotický sklad – je to cíl, či výchozí pozice? V čem spatřuje hlavní smysl dotací? Jaké jsou kroky, když se rozhodnu využít dotačních možností?

Podnětný rozhovor s Milanem Sedláčkem ze členské firmy RENARDS, a.s. vedl moderátor Lukáš Smelík.

PODCAST navazuje na konferenci BRNO INDUSTRY 4.0 a je financován z Jihomoravského kraje.

Poslech a možnost odběru všech epizod v aplikacích:

Spotifyhttps://open.spotify.com/show/4XfKSj00k5yOR7Vwi5Hwh5

Apple Podcasthttps://podcasts.apple.com/cz/podcast/v%C5%A1e-o-pr%C5%AFmyslu/id1489539018

Google Podcast: https://www.google.com/podcasts?feed=aHR0cHM6Ly9hdWRpb2Jvb20uY29tL2NoYW5uZWxzLzUwMTE4MzIucnNz

Lecton: https://lectonapp.com/cz/podcast/3a527175-5f3a-4890-9217-10b19d007491?_lst

Nahrávání podcastu s Milanem Sedláčkem ze společnosti RENARDS, a.s. (vpravo), moderátor Lukáš Smelík (vlevo)
Zobrazit méně

Alena Lubasová: Jak úspěšně (pro)vést firmu digitální transformací

Zobrazit více

Když to jde v Japonsku, proč by to nešlo v Oslavanech, pomyslela si po návštěvě Japonska Alena Lubasová, jednatelka členské firmy STROJÍRNA OSLAVANY, spol. s r.o., a stala se ve firmě motorem procesu digitalizace. První kroky v tomto procesu učinila už v roce 2010, kdy ještě o konceptu průmyslu 4.0 nebylo vidu ani slechu. Následovaly ještě další čtyři fáze, inovační proces je podle ní nikdy nekončící a již nyní se jí v hlavě líhnou další nápady na zlepšení.

Pokrok zastavit nelze a digitalizace je způsob, který pomáhá držet s ním krok. V naší cestě k digitalizaci jsou pracovníci klíčoví. At už ti stávající, anebo ti, kteří do firmy teprve přijdou,“ říká Alena Lubasová, „firma se musí prezentovat jako firma s digitálními technologiemi. Na obavy uchazečů reagujeme: Když budete chtít, tak to zvládnete. Pojď se učit při práci. Nevíš, zeptej se. Když nevíme nikdo, ptáme se externích lektorů. Taky se nám stalo, že jsme dál než on a že nevěděl ani externí lektor.“

Změna firemní kultury je vlastně to nejobtížnější v celém procesu digitalizace. Benefitem se digitalizace stává ve chvíli, kdy ji lidé pochopí a vezmou za svou. Kontinuální vzdělávání zaměstnanců považuje za klíčové.

Proč lidé nemají rádi změny? V jaké fázi projektu je vhodné vyvolat diskusi? Co firmě dala a vzala (korona)krize? Bojí se něčeho? Jaké dodavatele by se měla firma zaměřit?

Rozhovor s Alenou Lubasovou ze členské firmy STROJÍRNA OSLAVANY, spol. s r.o. moderoval Lukáš Smelík.

PODCAST navazuje na konferenci BRNO INDUSTRY 4.0 a je financován z Jihomoravského kraje.

 

Poslech a možnost odběru všech epizod v aplikacích:

Spotifyhttps://open.spotify.com/show/4XfKSj00k5yOR7Vwi5Hwh5

Apple Podcasthttps://podcasts.apple.com/cz/podcast/v%C5%A1e-o-pr%C5%AFmyslu/id1489539018

Google Podcast: https://www.google.com/podcasts?feed=aHR0cHM6Ly9hdWRpb2Jvb20uY29tL2NoYW5uZWxzLzUwMTE4MzIucnNz

Lecton: https://lectonapp.com/cz/podcast/3a527175-5f3a-4890-9217-10b19d007491?_lst

Nahrávání podcastu s Alenou Lubasovou (vlevo moderátor Lukáš Smelík), vpravo Alena Lubasová
Nahrávání podcastu s Alenou Lubasovou (vlevo moderátor Lukáš Smelík), vpravo Alena Lubasová
Zobrazit méně

Jiří Sedláček: Proč je kybernetická bezpečnost zcela zásadní

Zobrazit více

Ačkoli s sebou digitalizace procesů nese mnohá pozitiva, má i svou odvrácenou stranu. Tou odvrácenou stranou jsou kybernetické hrozby. Jak riziko kybernetického útoku eliminovat? Kdo kyberbezpečnost vůbec řešit nemusí? Je kybernetická a informační bezpečnost záležitost jenom IT oddělení? Co je největším nebezpečím z pohledu kybernetické bezpečnosti? Jak a proč uplatňovat pravidlo prázdné obrazovky a prázdného stolu? Co je to minimální bezpečnostní standard a kdo se jím má řídit?

Informační smršť z kybernetické a informační bezpečnosti přinese podcast Proč je kybernetická bezpečnost zcela zásadní? s Jiřím Sedláčkem z Network Security Monitoring Clusteru. Rozhovor moderoval Lukáš Smelík.

PODCAST navazuje na konferenci BRNO INDUSTRY 4.0 a je financován z prostředků Jihomoravského kraje.

Poslech a možnost odběru všech epizod v aplikacích:

Spotifyhttps://open.spotify.com/show/4XfKSj00k5yOR7Vwi5Hwh5

Apple Podcasthttps://podcasts.apple.com/cz/podcast/v%C5%A1e-o-pr%C5%AFmyslu/id1489539018

Google Podcast: https://www.google.com/podcasts?feed=aHR0cHM6Ly9hdWRpb2Jvb20uY29tL2NoYW5uZWxzLzUwMTE4MzIucnNz

Lecton: https://lectonapp.com/cz/podcast/3a527175-5f3a-4890-9217-10b19d007491?_lst

Zobrazit méně

Karel Bílek: Data už máme. Je čas získat z nich informace

Zobrazit více

Data už máme, je čas získat z nich informace,“ říká Karel Bílek, ředitel české pobočky B + R automatizace, spol. s r.o., v podcastu BRNO INDUSTRY 4.0.

Je práce v B&R prací na celý život? Jak se mu navazovalo na svého předchůdce Jana Ohřála? Jak vnímá automatizaci? Co to je rapid prototyping a k čemu slouží adaptivní stroj? Co je to orange box? Je ve firmách stále problém sbírat data? Jak se mění požadavky zákazníků na průmyslovou automatizaci? Jaké jsou trendy v automatizaci?

Na konci rozhovoru zmínil pozvánku na konferenci Innnovation day 2021, která se uskuteční 15. září 2021 v Praze.

Rozhovor s Karlem Bílkem vedl Lukáš Smelík. PODCAST navazuje na konferenci BRNO INDUSTRY 4.0 a je financován z prostředků Jihomoravského kraje.

 

Poslech a možnost odběru všech epizod v aplikacích:

Spotifyhttps://open.spotify.com/show/4XfKSj00k5yOR7Vwi5Hwh5

Apple Podcast: https://podcasts.apple.com/cz/podcast/v%C5%A1e-o-pr%C5%AFmyslu/id1489539018

Google Podcast: https://www.google.com/podcasts?feed=aHR0cHM6Ly9hdWRpb2Jvb20uY29tL2NoYW5uZWxzLzUwMTE4MzIucnNz

Lecton: https://lectonapp.com/cz/podcast/3a527175-5f3a-4890-9217-10b19d007491?_lst

Moderátor Lukáš Smelík s Karlem Bílkem z B + R automatizace, spol. s r.o.
Moderátor Lukáš Smelík a Karel Bílek před natáčením podcastu
Zobrazit méně
Podcast s Lubomírem Slámou: Přichází čas využití rozšířené reality

Lubomír Sláma: Přichází čas využití rozšířené reality

Zobrazit více

V návaznosti na konferenci BRNO INDUSTRY 4.0 přinášíme sériál rozhovorů s hosty, kteří mají v oblasti průmyslu 4.0 co říct.

První podcast s Lubomírem Slámou (Act-in CZ, s.r.o.) se zaměří na oblast digitalizace výroby a srovná přístup českých a zahraničních firem. Co si máme představit pod pojmem tzv. nositelné elektroniky? Jak se dá využít v průmyslové praxi? Jak může pomoci virutální realita v době covidové? Umělá inteligence – je to pořád spíše akademická teorie, anebo již existují fungující konkrétní aplikace? V čem je průmyslovým firmám dobrý průmysl 4.0?

Téměř hodinový rozhovor s Lubomírem Slámou vedl moderátor Lukáš Smelík.

PODCAST navazuje na konferenci BRNO INDUSTRY 4.0 a je financován z Jihomoravského kraje.

 

Poslech a možnost odběru i dalších epizod v aplikacích

Spotifyhttps://open.spotify.com/show/4XfKSj00k5yOR7Vwi5Hwh5

Apple Podcasthttps://podcasts.apple.com/cz/podcast/v%C5%A1e-o-pr%C5%AFmyslu/id1489539018

Google Podcast: https://www.google.com/podcasts?feed=aHR0cHM6Ly9hdWRpb2Jvb20uY29tL2NoYW5uZWxzLzUwMTE4MzIucnNz

Lecton: https://lectonapp.com/cz/podcast/3a527175-5f3a-4890-9217-10b19d007491?_lst

podcast s Lubomírem Slámou (moderátor Lukáš Smelík vlevo)
Zobrazit méně
načíst další podcasty

Vzděláváme, konzultujeme

Pozvánky na chystané akce

Posouzení míry digitalizace vašeho podniku

Zobrazit více

Dá se inovační potenciál měřit? Jak je na tom zrovna vaše firma? Na jaké úrovni je digitalizace ve vaší firmě? Kde jsou v této oblasti vaše silné a slabé stránky? Kde je potenciál pro zlepšení?

INDUSTRY CLUSTER 4.0 od roku 2017 provádí tzv. inovační audity s ohledem na téma průmyslu 4.0. Jedná se o analýzu stavu podnikových a výrobních procesů v návaznosti na trend digitalizace průmyslu.

Během dotazníkového šetření bude analyzována úroveň společnosti v jednotlivých oblastech, identifikovány potřeby a navrženy možnosti řešení.

Co to obnáší?

  • 2–3 hodinová návštěva hodnoticího týmu (2–3 lidé) u vás ve firmě,
  • diskuse s relevantními zástupci firmy (ředitel, technický ředitel, výrobní ředitel, vedoucí konstrukce apod.),
  • posouzení je prováděno ZDARMA.

Co vám to přinese?

  • analýzu vaší společnosti s ohledem na inovační potřeby ve výrobě,
  • možnost konzultace s experty z auditního týmu,
  • možnost zapojení do společných projektů v oblasti inovací a digitalizace průmyslu.

Jaké oblasti jsou při auditu sledovány?

  • plánování a řízení výroby,
  • sledování stavu strojů, zakázek a výkonu operátorů,
  • prediktivní údržba,
  • systém plánování a řízení kvality,
  • identifikace prvků systému a jejich vzájemná komunikace,
  • datová úložiště,
  • používání nových výrobních technologií,
  • proces vývoje a designu nového výrobku,
  • počítačová bezpečnost,
  • kybernetická bezpečnost a ochrana dat,
  • bezpečnost z právního hlediska,
  • zabezpečení počítačové sítě.

 Měli byste o tento audit zájem? Máte dotaz? Kontaktujte nás.

Ing. Radek Kopecký, +420 532 194 923,

Zobrazit méně

BRNO INDUSTRY WEEK 2025

Zobrazit více

Jednodenní konference nám ani vám nestačila, proto přicházíme díky dotaci Jihomoravského kraje s celým jedním týdnem akcí. Zapište si do diářů tento týden a pokud chcete být mezi informováni o podrobnostech, tak nám na sebe nechte kontakt.

Zobrazit méně
Uskutečněné akce

Synergie chytré výroby 2024: Odborníci diskutovali o budoucnosti digitalizace ve výrobě

Zobrazit více

Již tak bohatý program Mezinárodního strojírenského veletrhu našel jeden ze svých vrcholu na půdě Regionální hospodářské komory Brno. Meetup a seminář s názvem Synergie chytré výroby 2024, který přilákal odborníky z oblasti výroby, systémové integrace a digitalizace výrobních procesů si nenechalo ujít několik desítek účastníků. Setkání nabídlo bohatý program plný inspirativních přednášek, panelových diskusí a neformálního networkingu.

Odborníci z členské firmy PHARIS, s.r.o. zahájili akci představením nejnovějších funkcionalit MES (Manufacturing Execution System) PHARIS, který umožňuje efektivnější řízení výroby. Zvláštní pozornost byla věnována nástrojům pro monitorování a optimalizaci výroby v reálném čase.

V druhé přednášce se ukázaly konkrétní přínosy MES pro výrobní podniky. Hlavními výhodami jsou zlepšení efektivity, snížení prostojů a zvýšení transparentnosti napříč výrobním procesem. Společnosti, které již MES zavedly, dosáhly výrazných výsledků ve snížení nákladů a zrychlení výroby.

Pokročilé plánovací systémy (APS) byly další významnou částí agendy. Nová generace APS řešení nabízí vyšší flexibilitu a přesnost při plánování kapacit, což umožňuje firmám lépe reagovat na nečekané situace a změny v poptávce.

 

Aktuální trendy v systémové integraci ERP, MES a PDM

Oliver Krajger ze SolidVision, s.r.o. představil trendy v integraci různých podnikových systémů, jako jsou ERP, MES a PDM, které umožňují komplexnější přístup k řízení podniků a větší interoperabilitu mezi systémy.

Petr KřečekWEEM Solutions s.r.o./Qualituner zdůraznil důležitost kvality ve výrobních procesech. MES systémy mohou výrazně pomoci s aplikací nástrojů kvality, a tím eliminovat historické chyby a zmetkovitost ve výrobě.

 

Panelová diskuse se zákazníky

Vrcholným momentem setkání byla panelová diskuse se zástupci společností, které již implementovaly MES systémy. Panelisty byli Lukáš Bleha (Sellier & Bellot a.s.), Pavel Dědák (Mauting s.r.o.), Josef Paška (POPPE + POTTHOFF s.r.o.) a Daniel Vrána (Atek s.r.o.). Diskuse byla plná konkrétních příkladů, jak MES přinesl do jejich firem vyšší efektivitu, lepší přehled o výrobních procesech a zlepšené plánování kapacit.

Po oficiální části konference následoval prostor pro neformální networking. Účastníci měli možnost pokračovat v diskusi na Mezinárodním strojírenském veletrhu, kde mohli načerpat další inspiraci pro své výrobní podniky.

 

Setkání bylo zaměřeno na jednatele, výrobní ředitele a konzultanty z výrobního sektoru a poskytlo jedinečnou příležitost k výměně zkušeností a nápadů na modernizaci výroby.


Nestihli jste naše setkání? Nezoufejte a napište si o záznam celého setkání, které pro vás máme k dispozici.

Zpracoval: Lukáš Smelík, IC 4.0,
Brno, 10. října 2024

Zobrazit méně

BRNO INDUSTRY 4.0: lidé se stávají úzkým místem

Zobrazit více

Osmý ročník konference BRNO INDUSTRY 4.0 uvítal 20. února v hotelu International Brno přes 220 účastníků. Pro organizaci konference spojila síly Regionální hospodářská komora Brno s INDUSTRY CLUSTERem 4.0 a Cybersecurity Innovation Hubem.

Kromě účasti na 14 přednáškách a panelové diskusi mohli účastníci obdivovat exponáty ve výstavní zóně, například vyzkoušet si na vlastní oči rozšířenou realitu (Axians Czech Republic s.r.o., AXIOM TECH s.r.o.), obdivovat zručnost robotů (EPRIN spol. s r.o., Universal Robots) a uchopovačů (B + R automatizace, spol. s r.o.) i osahat si výtisky z 3D tiskáren (MCAE Systems, s.r.o.), ale také vidět, co dokáží sofistikované informační systémy (Asseco Solutions, a.s./Helios, Compas automatizace, spol. s r.o., InfoConsulting Czech s.r.o., Minerva Česká republika, a.s., NTT DATA Business Solutions a.s.). Potkávání lidí z oboru bylo další devizou akce, účastníci realizovali 120 plánovaných schůzek a věnovali se i neformálnímu networkingu.

Konferenci spolu s Tomášem Kubalou, místopředsedou představenstva RHK Brno a předsedou IC 4.0, zahájil náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Zámečník, který firmám nabídl pomocnou ruku při lobování jak směrem k představitelům kraje, vlády, tak i institucím EU.

Digitalizace, odolnost, udržitelnosti a kyberbezpečnost se jako červená linka táhly přednáškami po celý den. Digitalizační proces i kybernetická bezpečnost mají stejné úzké místo, a tím jsou lidé a jejich znalosti. Filip Plevač (nezávislý konzultant digitalizace) ve se své přednášce zaměřil na to, jak zaměstnance v jedné firmě postupně dostal na digitalizační vlnu. Pro úspěšné provedení digitalizačního procesu je totiž nezbytné změnit myšlení lidí.

Změna myšlení je také předpokladem pro udržitelnost, Cyril Klepek (CYRKL Zdrojová platforma, s.r.o.) zopakoval principy cirkulární ekonomiky a předvedl fungující koncept cirkulárního tržiště Cyrklu: odpad z jedné společnosti může být využitelný v jiné společnosti. Jan Denemark (FLOWBOX s.r.o.) poznamenal, že pro řízení spotřeby energie je prvním krokem její měření a že už jenom tím, že se začne měřit, tak se zaměstnanci začnou chovat spořivě. V přednášce Tomáše Prchala (B + R automatizace, spol. s r.o.) mimo jiné zaznělo, že chytrým sestavením skladu uspořili zastavěnou plochu a že energii z automatických regálových zakladačů rekuperují. Jak digitální dvojče urychlí plánování výroby demonstroval na konkrétním příkladu Jan Němec (AXIOM TECH s.r.o.). Inovativní metodu, jak se dá robot naprogramovat bez znalosti programovacího jazyka předvedl Ladislav Dvořák (RoboTwin s.r.o.).

Reálné letošní kyberútoky popsal Tomáš Suchan (NT Automation s.r.o.) a poukázal tím na fakt, že nejslabším článkem v kybernetické bezpečnosti je opět člověk. Svou přednášku sice pojal s humorem i nadsázkou, ale účastníci odcházeli s vědomím, že kybernetická bezpečnost si zaslouží pozornost dříve, než přijde ten první útok.

Konference byla realizována za finanční podpory Evropské unie a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR (Národní plán obnovy).

Krátký a stručný rozcestník pro Vás
Fotogalerie | Videoreportáž | Záznam konference | Tisková zpráva

Brno, 22. února 2024
Lenka Votavová, Regionální hospodářská komora Brno a INDUSTRY CLUSTER 4.0, z.s.

 

Zobrazit méně

Hopsa, hejsa, jeli jsme do Brandejsa

Zobrazit více

Ve středu 15. listopadu 2023 přijalo 15 zájemců pozvání INDUSTRY CLUSTERu 4.0 na exkurzi do moderní továrny budoucnosti Continental v Brandýse nad Labem a do pražské pobočky členské společnosti NT Automation. K exkurzi nás inspirovala přednáška Jakuba Hamerníka na naší konferenci BRNO INDUSTRY 4.0.

Continental je výrobce mimo jiné pneumatik a elektroniky do automobilového průmyslu. Brandýský závod zaměstnávající více než 3 tisícovky zaměstnanců (2 000 ve výrobě, 1 000 v administrativě) vyrábí desky plošných spojů pro řídící jednotky a displeje do automobilů.

Brandýský závod jako vzor

Nejdříve jsme byli seznámeni s využitím prvků průmyslu 4.0 v brandýském závodě: např. vrstvený automatizovaný sklad, zaučování zaměstnanců prostřednictvím rozšířené reality, úprava pracovního prostředí podle požadavků ergonomie (snímání pohybů pracovníka pomocí speciálního obleku), rezervace pracovního místa pro kancelářské zaměstnance, digitalizované HR (databáze schopností, dovedností, absolvování, žádostí o přesčas, a to vše v zájmu optimalizace sestavování směn a zastupitelnosti), využití digitálního dvojčete pro virtuální zprovoznění a optimalizaci automatizované linky před jejím fyzickým spuštěním.

Po prezentaci jsme zavítali i do provozu, kde jsme naživo viděli zapojení automatizovaných i poloautomatizovaných linek do výroby. Kvůli velikosti naší skupinky jsme se nemohli podívat do velmi čistých provozů, kde se lepí LED displeje, ale i celá hala je čistá a má panuje v ní řád a pořádek.

Je vidět, že firma Continental podporuje inovativní řešení (pravidelné schůzky, kde jsou zapisovány veškeré náměty na zlepšení, byť některé spadají do kategorie „až se budeme hodně nudit“) a že usiluje o to, aby se její zaměstnanci cítili dobře. Jedná se o vzorovou továrnu a jejím smyslem je také sdílení svých zkušeností, v Continentalu mají zájem o navázání dalších partnerství a společný vývoj. Uvítají i další zájemce, kontakty rádi zprostředkujeme.

Zajímalo by mne, zda někdy dojde k realizaci projektu, který byl v prezentaci zmiňován, a to přeprava materiálu mezi brandýskými závody pomocí dronů, která může být v exponovaných časech dopravní špičky rychlejší než standardní automobilová přeprava.

Zlaté české ručičky

Někteří z odvážnějších účastníků nás doprovodili i do podstatně méně naleštěných prostor pražské pobočky naší členské společnosti NT Automation s.r.o., s Continentalem společnost NT Automation s.r.o. spolupracuje při optimalizaci některých výrobních linek. Právě NT Automation před zavedením výrobní linky do provozu využila pro optimalizaci digitální dvojče. Optimalizační proces před uvedením do provozu sice zabral delší čas, ale uvedení do provozu bylo hladké a nenastal tam žádný kolabs. Uvedením do provozu jiné výrobní linky v Continentalu byla pověřena konkurenční společnost, ta sice uvedla do provozu linku dříve než NT Automation, ale neozkoušela si proces nanečisto v digitálním dvojčeti a do dvou dnů výrobní linka zkolabovala a musela být odstavena. Takže se v Continentalu mohli přesvědčit, že digitální dvojče šetří jak čas, tak i náklady.

Při přednášce o kybernetické a informační bezpečnosti jsme valili oči nad útoky, které v minulosti proběhly, a hrozbami, kterým v současné době čelíme. Odnášeli jsme si překvapivé zjištění, že v každém z nás je ukryt malý kousek hackera, a to když se snažíme obejít nějaká pravidla. Je jenom na naší morální úrovni, jak tato pravidla hodláme dodržovat, i když víme, jak je porušit. Prohlédli jsme si také místní dílnu, která je ztělesněním zlatých českých ručiček a kreativního myšlení.

Spolupráce obou zmiňovaných firem je obohacující a i pro nás byla návštěva a srovnání tak rozdílných firem a jejich prostředí zajímavá.

Lenka Votavová
Brno, 7. prosince 2023

Zobrazit méně

Siemens LivingLab: digitalizace v oblasti farmacie a biotechnologií

Zobrazit více

Ve čtvrtek 30. listopadu uspořádala Regionální hospodářská komora Brno exkurzi do Vídně na pracoviště LivingLab firmy Siemens. Na akci byli přizváni i zástupci a příznivci INDUSTRY CLUSTER 4.0. Exkurze se konala v rámci brněnské platformy Life Sciences 4.0, která si klade za cíl propojování průmyslových i akademických subjektů a odborníků v oblasti přírodních věd a průmyslových oborů, které výsledky těchto věd využívají. Patří sem zejména farmacie, ale i potravinářství nebo biotechnologická výroba.

Laboratoř LivingLab společnosti Siemens Process Industries je vývojové pracoviště, které se zabývá digitalizací výrobních procesů ve farmacii a bitechnologiích. Jde o jediné pracoviště firmy Siemens v Evropě, kde mohou zájemci vidět a v reálných podmínkách si otestovat nástroje určené pro realizaci koncepce průmyslu 4.0 v oblasti dávkové výroby.

Integrované projektování, provoz a inovace

LivingLab se zaměřuje na tři oblasti. Za prvé je to digitalizace projektování dávkových výrobních procesů. Jde o integrovanou digitální podporu inženýrské práce od počáteční fáze projektování až po uvedení do provozu, například pomocí digitálních dvojčat.

Druhou oblastí je optimalizace výrobních systémů za provozu a elektronické řízení a kontrola výrobních procesů. To je zvláště důležité v oborech s přísnými regulatorními požadavky.

A za třetí, LivingLab umožňuje zkoumat trendy a inovace v různých oblastech procesního průmyslu, včetně využití cloudových platforem a aplikací. V této souvislosti jde zejména o možnosti, které nabízí ekosystém Siemens MindSphere, jako jsou jednoduchá integrace senzorů jako zařízení internetu věcí nebo nahrávání dat do cloudu. Data generovaná v provozu mohou být uložena v cloudu a použita k optimalizaci pomocí v cloudu dostupných softwarových nástrojů.

Technika Siemens v akci

V LivingLab se využívá několik různých produktů a systémů firmy Siemens. Ústředním prvkem je systém řízení procesů Simatic PCS 7. Tento systém např. řídí čerpadla, reguluje teplotu a pH a sbírá naměřená data.

V celém procesu od projektování a simulací výrobních procesů a zařízení až po údržbu a opravy se využívá softwarový systém COMOS.

Simatic SIPAT je systém umožňující využívat provozní analytickou techniku – PAT (Process Analytical Technology). Systém konsoliduje nashromážděná data a je zodpovědný za analýzu procesů a zpětnou vazbu do řízení procesů.

Hlavní roli v simulaci hraje software SIMIT. V neposlední řadě se v LivingLab využívá Simatic IT eBR jako nástroj pro řízení výroby kategorie MES (Manufacturing Execution System). Tyto technologie monitorují specifikace kvality a kritické parametry v reálném čase.

Integrace systémů Simatic SIPAT, SIMIT a IT eBR umožňuje plně využívat možností PAT: nekontroluje se jen kvalita konečného produktu, ale měří se i kvalitativní veličiny v průběhu výrobního procesu. Mohou tak být včas odhaleny chyby a vyrovnány odchylky procesů. Díky tomu se šetří surovinami i energií a produkty mohou být propuštěny rychleji než bez PAT.

Se systémem energetického managementu Simatic Energy Manager PRO společnost Siemens demonstruje, jak lze zprůhlednit spotřebu energie v procesním průmyslu a následně ji optimalizovat.

Produkty Siemens Scalance ukazují, jak lze vytvořit stabilní a bezpečné komunikační sítě v průmyslovém prostředí.

Laboratoř LivingLab překvapivě není umístěna v žádné velké tovární hale plné trubek a kabelů. Výsledkem práce v LivingLab totiž nejsou fyzické produkty, ale metody a algoritmy. Další odstavce podrobněji představí některá vybraná pracoviště LivingLab.

Integrovaná inženýrská práce: od projektování k řízení provozu a údržby

Mezinárodní konkurence, tlak na snižování nákladů a na zvyšování kvality a efektivity ovlivňují i inženýrskou práci.

Inženýrská práce nemůže být ani efektivní, ani kvalitní, nemohou-li se všichni, kdo pracují na daném projektu, spolehnout na konzistentní a aktuální data. Řešením je systém COMOS, modulární softwarový systém, který umožňuje spolupráci všech zúčastněných techniků a inženýrů, a to v rámci závodu, podniku nebo inženýrského týmu, který může zahrnovat i pracovníky externích společností. COMOS překonává bariéry mezi obory: společná data mohou využívat jak konstruktéři strojních zařízení, tak elektrokonstruktéři, projektanti potrubních rozvodů, technologové, automatizační technici a další. COMOS zajišťuje bezproblémový tok informací v jednotlivých fázích životního cyklu výrobního zařízení a usnadňuje integrované, konzistentní projektování a dokumentaci. Výsledkem je zrychlení a zkvalitnění práce díky automatizaci dříve časově a datově náročné výměny dat.

Testování a simulace ve virtuálním prostředí

Aby bylo možné uvádět produkty na trh rychle a ve vysoké kvalitě, jsou kromě již zmíněných integrovaných inženýrských pracovních postupů třeba také možnosti odzkoušet činnost nové navržené linky ve virtuálním prostředí. K tomu je určen simulační software SIMIT. Ten umožňuje v rámci jednoho systému simulovat a testovat automatizační projekty a provádět virtuální zprovoznění strojních zařízení a procesů. Na rozdíl od testování v reálném prostředí nabízí simulace chráněný prostor pro vyzkoušení nových scénářů, jejichž testování by v praxi bylo nákladné nebo nebylo bezpečné. Uživatelé zvláště ocení flexibilní a škálovatelnou strukturu a intuitivní uživatelské rozhraní. Díky široké škále komunikačních možností mezi systémem SIMIT a externími simulátory je možné využít specializovaný software k provádění ještě realističtějších simulací.

Kromě toho poskytuje SIMIT operátorům výrobní linky nebo pracovníkům údržby realistické školicí prostředí, a to ještě před skutečným uvedením reálného zařízení do provozu.

Provozní přístrojové vybavení a analytická technika

Společnost Siemens nabízí pod značkou Sitrans široký sortiment provozní přístrojové techniky: přesné a spolehlivé snímače tlaku, teploty, průtoku nebo hladiny významně přispívají k efektivitě výrobního zařízení a současně zlepšují kvalitu produktů. Inteligentní snímače je možné snadno integrovat do stávajících řídicích systémů a zajistit větší transparentnost a rozhodnutí založená na znalosti aktuálního průběhu procesů.

Provozní analytická technika, PAT, vychází z potřeb farmaceutického průmyslu. Snímače umístěné přímo jako součást výrobního zařízení umožňují v reálném čase získat informace, které dříve bylo možné získat jen laboratorním rozborem se zpožděním několika hodin nebo dnů. Právě proto americká agentura FDA přišla s koncepcí PAT, aby bylo možné při splnění všech přísných regulatorních požadavků kontrolovat kvalitu produktu a procesů již během výroby. To umožňuje urychlit propouštění produktů na trh a zlevnit farmaceutickou výrobu. Iniciativa FDA vedla k přehodnocení regulatorních požadavků ve farmaceutickém průmyslu: koncepce Quality by Design (QbD) přenáší dřívější kontrolu kvality již hotového produktu do samotného výrobního procesu, má urychlit výrobní procesy a zabránit výrobě vadných šarží léčivých přípravků.

Společnost Siemens vyvinula software Simatic SIPAT, který využívá zkušenosti firmy v oblasti PAT a správné výrobní praxe ve farmacii, aby přinesla zákazníkům i v tomto náročném průmyslovém odvětví větší flexibilitu, možnost jednodušeji přecházet na nové produkty a vstoupit na nové trhy.

Software SIPAT má řadu nástrojů, které podporují PAT ve vývojových a výrobních procesech; např. funkce pro analýzu procesů a nástroje pro řízení procesů a generování zpráv. Simatic SIPAT je schopen inteligentně interpretovat a propojovat data z těchto nástrojů a zajišťuje úplnou transparentnost dat počínaje vývojem produktu. Získané informace je možné použít jako zpětnou vazbu pro regulaci procesů v reálném čase na úrovni provozního řízení i pro spolehlivé předpovědi, s jejichž pomocí lze kvalitu a efektivitu procesu průběžně zlepšovat až na úrovni systému řízení výroby (MES), systému správy laboratorních informací (LIMS) a systému plánování podnikových zdrojů (ERP).

Další výhoda: online monitorování zajišťuje, že farmaceutičtí výrobci mohou lépe sledovat průběh procesů a pochopit jejich dynamiku. To např. umožňuje vyhnout se situaci, kdy se proces dostane k hranici stanovených podmínek a již není možné jej vrátit zpět.

Podle zkušeností zákazníků umožňuje Simatic SIPAT zvýšit využití technologického zařízení zhruba o jednu třetinu a výrobní náklady po krátké době snížit o 10 až 20 %.

Inteligentní monitorování stavu strojů

Znalost aktuálního stavu součástí strojů a výrobních zařízení umožňuje včasnou identifikaci hrozících poruch a zároveň umožňuje lepší plánování úkolů údržby. Nejde ale jen o prevenci odstávek. Zhoršující se stav zařízení s sebou může nést také zvýšenou spotřebu energie nebo surovin. Siemens ve farmacii stejně jako v jiných průmyslových oborech používá edge computing a cloudové systémy. Farmaceutické firmy sice většinou mají obavy svěřovat citlivá výrobní data do veřejného cloudu, ale podobně jako veřejná cloudová úložiště je možné využívat i privátní cloud, pokud mu firmy důvěřují více.

Bezpapírová výroba

S trochou nadsázky se říká, že ve farmacii je třeba více úsilí věnovat validaci výroby, dokumentaci šarží a propouštění produktů než vlastní fyzické výrobě. To platí zejména v případě, že se všechny záznamy pořizují v papírové podobě a kontrolují manuálně.

Systém Opcenter Execution Pharma je systém kategorie MES určený speciálně pro farmaceutickou výrobu. Jeho součástí je elektronická dokumentace šarží EBR (Electronic Batch Record) založená na konceptu digitální hlavní šablony záznamu o šarži (MBR, Master Batch Record). MBR je regulovaný dokument, kam se zapisuje a ukládá vše, co souvisí s výrobou dané šarže. Systém Opcenter Execution Pharma podporuje digitální plánování a vedení dokumentačního procesu, včetně definice produktu, požadavků na zdroje, definice procesů, plánů řízení kvality a postupů kontroly šarží a propouštění produktů. Celý systém je plně v souladu s požadavky FDA a předpisy správné výrobní praxe (GMP). Systematicky řídí výrobu šarže ve všech fázích, ať už jde o lidské operace nebo operace řízené automaticky.

Bezpapírová dokumentace šarží prostřednictvím Opcenter Execution Pharma zkracuje dobu potřebnou na přípravu, údržbu, kontrolu a propouštění šarží. Systém usnadňuje kontrolu záznamu šarže „by exeption“: celý záznam se kontroluje automaticky a manuálně se následně kontrolují jen kritická překročení definovaných parametrů. To vede k rychlejšímu a efektivnějšímu propouštění produktu na trh.

Opcenter Execution Pharma umožňuje nativní integraci se systémem řízení výroby, snižuje složitost a usnadňuje změny konfigurace výroby. Poskytuje také snazší a efektivnější navigaci pro provozní personál a představuje centralizovaný bod pro správu alarmů, událostí a zpráv.

Závěrem

Návštěva pracoviště Living Lab firmy Siemens ve Vídni byla pro účastníky přínosná, ať to byli zástupci výrobních firem, inženýrských a konzultantských společností nebo pracovníci z akademické sféry. Celkem nás do Vídně přijelo patnáct.

Siemens účastníky přesvědčil, že je v tomto náročném průmyslovém oboru na špici a má svým zákazníkům co nabídnout.

Petr Bartošík, šéfredaktor časopisu Automa
13. prosince 2023

Zobrazit méně

Nejsou lidi a digitalizace je nutností

Zobrazit více

Když chce firma přežít v době, kdy krize střídá krizi, tak digitalizace přestává být konkurenční výhodou, ale naprostou nutností. I tak by se dala shrnout konference BRNO INDUSTRY 4.0, kterou již po sedmé zorganizoval INDUSTRY CLUSTER 4.0 ve spolupráci s Regionální hospodářskou komorou Brno.

Přednášková část konference proběhla 15. února v brněnském hotelu International a hostila přes 200 účastníků, další dvě stovky přihlášených sledovaly program online. Konferenci zahájili Tomáš Kubala, předseda představenstva INDUSTRY CLUSTER 4.0, a Jan Zámečník, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje.

B2B schůzek se během dvou dní (15.–16. února) uskutečnilo přes stovku, a to jak na místě, tak i online. Další nové kontakty byly navázány při neformálním networkingu, anebo u prezentačních stánků vystavujících společností.

Posíleni (z) krizí

Krize přicházejí čím dál častěji, neberte je však negativně, ale jako výzvu pro zlepšení. Nikdy nepromarněte příležitosti, které vám krize nabízí. Jen tak z ní vzejdete silnější,“ pronesl Joerg Theis, president ABB Machine Automation Division (B&R), a varoval, že přijdou další těžké situace. Vyzval, ať firmy budují dobré vztahy se svými dodavateli i odběrateli, protože jsou to právě dobré vztahy, které v krizích podrží.

V Rakousku je velice nízká nezaměstnanost, což vytváří velkou poptávku po automatizaci. Ve firmě B&R díky poslední krizi kladou daleko větší důraz na udržitelnost, snižování spotřeby energií a obnovitelné zdroje.

Přichází soumrak průmyslu 4.0?

Kdepak, průmysl 4.0 ještě nevyčerpal svůj potenciál, panelisté se shodli, že se nacházíme na začátku a čím více se prvky průmyslu 4.0 aplikují do praxe, tím přispívají ke zrychlování dalšího vývoje. Je kladen velký důraz na neustálé přizpůsobování se.

„Klastr se snaží se svými členy o společné sdílení zkušeností a osvětu, proto se podařilo do jednoho panelu posadit třeba i zástupce úhlavních konkurentů, předních technologických firem, které jsou součástí našeho klastru – B + R automatizace, BECKHOFF a SIEMENS,“ zdůraznil hlavní organizátor konference Radek Kopecký z INDUSTRY CLUSTER 4.0. V dalším panelu diskutovali zástupci výrobních podniků a implementačních společností.

V obou panelech zaznělo, že se firmy potýkají s nedostatkem pracovníků a jejich odlivem. Digitalizace procesů, jejich zjednodušení a jejich podrobný popis eliminují hrozby spojené s odlivem zaměstnanců a jejich know-how. Digitalizace tak zabezpečuje kontinuitu výroby způsobenou odlivem mozků a automatizace zase řeší nezájem pracovníků o nudné, rutinní a nebezpečné pracovní činnosti.

V kostce

Kromě dvou panelových diskusí na konferenci zaznělo 23 přednášek, ty odpolední byly rozčleněny do tří specializovaných sekcí zaměřených na digitalizaci, flexibilní výrobu a kybernetickou bezpečnost. Program byl doplněn i o B2B schůzky a expozice partnerů. Účastníci si bohatý program pochvalovali, vysoce hodnotili zejména inspirativní příklady z praxe.

Konferenci organizoval INDUSTRY CLUSTER 4.0 se svými partnery. Hlavními partnery se staly společnosti B + R automatizace, spol. s r.o., Beckhoff Automation s.r.o. a SIEMENS, s.r.o. Akce byla součástí aktivit Cybersecurity Innovation Hubu, evropského digitálního hubu pro kybernetickou bezpečnost.

B2B část zajistila Regionální hospodářská komora Brno s partnery sítě Enterprise Europe Network, jejíž aktivity jsou spolufinancovány Evropskou unií z programu Single Market Programme na základě grantové smlouvy č. 101052765 a Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR.

Videoreportáž

Záznam konference

Lenka Votavová, Regionální hospodářská komora Brno a INDUSTRY CLUSTER 4.0
Brno, 16. února 2023, aktualizováno 9. 3. 2023

Zobrazit méně

Digitalizace na různé způsoby

Zobrazit více

I tak by se dal velmi zjednodušeně shrnout 6. ročník konference BRNO INDUSTRY 4.0, který se uskutečnil 19. a 20. ledna 2022, již podruhé se konference uchýlila do bezpečného online prostoru.

První den konference se skládal ze dvou panelových diskusí: Technologie pro moderní výrobu a Digitalizace: úspěšné příběhy firem. Druhý den se přednášky zaměřily na čtyři aspekty moderní výroby: digitalizace, flexibilita, bezpečnost a nové technologie.

Panelové diskuse sledovalo přes dvě stovky účastníků, sledovanost v odborných sekcích se pohybovala okolo stovky. Lze předpokládat, že sledovanost ještě poroste, záznam konference bude zájemcům k dispozici. Konferenci se svými členskými společnostmi zorganizoval INDUSTRY CLUSTER 4.0, konference byla financována z prostředků Jihomoravského kraje.

Obornou část konference doplnila dvoudenní kooperační burza (B2B), během které se uskutečnilo přes 60 online schůzek. Další schůzky byly přesunuty z nejrůznějších důvodů do dalších dnů. Networkingovou část v rámci sítě Enterprise Europe Network zajistila Regionální hospodářská komora Brno. Na financování se podílela Evropská unie z programu Single Market Programme a Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.

Brno, 21. ledna 2022
Lenka Votavová, INDUSTRY CLUSTER 4.0

Zobrazit méně

Chytrá továrna v České republice

Zobrazit více

INDUSTRY CLUSTER 4.0 vypracoval oborovou studii na téma Smart Factory in the Czech Republic, ve které následně identifikoval i příležitosti pro rakouské firmy. Možnosti spolupráce prezentoval Tomáš Kubala, předseda představenstva INDUSTRY CLUSTER 4.0, na webináři „Smart Factory in Tschechien“. Jeho přednášku si můžete pustit ze záznamu níže.

Webinář zorganizovalo Rakouské velvyslanectví – obchodní oddělení 10. června 2021.

 

 

Zobrazit méně

Hybatelem implementace průmyslu 4.0 je snaha přežít

Zobrazit více

BRNO INDUSTRY 4.0 je akce, kterou spolu již po páté zorganizovali INDUSTRY CLUSTER 4.0 a Regionální hospodářská komora Brno. BRNO INDUSTRY 4.0 se uskutečnila se ve dnech 16. a 17. března 2021 a synergicky spojila mezinárodní konferenci a kooperační burzu.

Letos nás epidemie zahnala do online prostředí. Očekáváme proto ale větší účast, než bychom si z kapacitních důvodů mohli dovolit u fyzické akce. Již nyní víme, že dopolední plenární část sledovalo přes 300 účastníků, odpolední paralelní sekce v průměru 150 účastníků. Očekáváme ještě cca 50% nárůst o ty, kteří si přednášky pustí ze záznamu. Po informacích o průmyslu 4.0 je stále velký hlad,“ říká Radek Kopecký, manažer INDUSTRY CLUSTER 4.0 a hlavní organizátor konference.

Důležitost transformace výrobního průmyslu na úroveň průmyslu 4.0 zdůraznil v úvodu krajský radní pro vědu, výzkum a inovace Jiří Hlavenka: „Pokud to dokážeme, zachováme životaschopnost stovek výrobních podniků v regionu a současně zvýšíme tvorbu jejich přidané hodnoty. Jsme si toho v novém vedení kraje velmi dobře vědomi a budeme transformační procesy, zejména přenos kompetencí do výrobních podniků nejen v našem kraji v kraji podporovat maximální měrou.“

Dopolední sekce konference byla obohacena příspěvky zahraničních přednášejících. Jeden ze speakrů, Peter van Harten (Smart Industry Ambassador z Nizozemska), vyjádřil obdiv České republice, že si udržela svůj letecký průmysl. Uvedl příklad, že nizozemský výrobce letadel Fokker zaspal dobu, a prohrál tak konkurenční boj s Airbusem. Peter van Harten apeloval na české podniky, aby držely krok s dobou, neustále inovovaly, a tak zůstaly konkurenceschopné.

V plenární části střídala odborné přednášky panelová diskuse, kde se sešli zástupci ryze českých firem, malé, střední a velké.

Hybatelem digitalizace je touha přežít. Pro lidi je však digitalizace nesnadno pochopitelná a je úkolem manažera ji pracovníkům dobře vysvětlit,“ přiznal Jan Keprda, jednatel společnosti ASTRA MOTOR s.r.o., a pokračoval, „byl jsem překvapen, jak k tomu přistoupili ti starší a zkušení. Po překonání prvotního odporu se starší pracovníci stali dokonce tahounem celého procesu digitalizace. Chtěli ukázat, že nejsou tak staří, aby to nezvládli. Staří matadoři jsou cennou posádkou naší lodi, která pluje vstříc digitalizaci.“

Alena Lubasová, ředitelka společnosti Strojírna Oslavany spol. s r.o. mu přizvukovala: „Jednou, jak se rozhodnete digitalizovat, není cesty zpátky. A není možné, aby půlka firmy byla digitalizovaná a ta druhá nikoli. Důležitá je motivace lidí. Kdo chce zapalovat, musí hořet. Výzvou je přesvědčit lidi, kteří jsou ve firmě 30 let, ale i oni musí pochopit, že pokud budou brzdou, tak to budou kazit všem.“

Když jsem ve firmě krátce po svém nástupu zaváděl docházkový systém místo píchaček, tak to byla revoluce. Potřebovali nového člověka, aby to ustál,“ rozhovořil Zdenko Piovarči ze společnosti BENEŠ a LÁT a.s. o zavádění změn a dodal, „budoucnost spatřuji hlavně v umělé inteligenci a s ní související datové analytice.“

Odpoledne se konference rozpadla do čtyř paralelních sekcí (Digitalizace výroby, Flexibilní výroba, Kyberbezpečnost a Technologie budoucnosti).

Bez informační a kybernetické bezpečnosti není v podstatě myslitelné zavádět průmysl 4.0,“ varoval Jiří Sedláček z Network Security Monitoring Clusteru, „směřujeme k rozvinuté informační společnosti, což je společnost ve větší míře závislá na informačních technologiích. Loňské kybernetické útoky nás přesvědčily, že je nutné kybernetické bezpečnosti věnovat větší pozornost.“

Líbilo se mi, jak byly přednášky provázané panelovou diskuzí. To nesmírně oživilo průběh, který by v onlinu byl v případě prostého sledu přednášek neskutečně fádní. I volba hostů, témat a otázek v panelu byla zdařilá. Technicky také vše klapalo, jen jsem si teda v jednu chvíli raději přepnul na YouTube, protože na serveru konference nejelo video úplně plynule – je dost možné, že nás tam diváků bylo více, než se čekalo. Což je také dobře:-),“ pochvaloval si jeden z účastníků, Karel Bílek, jednatel společnosti B+R automatizace, spol. s r.o.

Druhý den konference se uskutečnil předem připravený networking, online jednání realizovaná prostřednictvím video hovorů. Proběhlo více než 150 obchodních schůzek.

Konference se uskutečnila za finanční podpory Jihomoravského kraje a sítě Enterprise Europe Network.

Konference byla natáčena. Záznam je ke shlédnutí na portálu akce.

Na konferenci volně navazují podcasty, které jsou zveřejňovány na našem webu (v uskutečněných akcích) i na portálu akce.

 

V Brně dne 17. března 2021

 

Zobrazit méně

Konference BRNO INDUSTRY 4.0 napověděla firmám jak na digitalizaci výroby. Vystoupili na ní experti z ČR i zahraničí

Zobrazit více

Digitalizace výroby a průmysl 4.0 patří v posledních několika letech mezi strojírenskými, ale i dalšími podniky k nejvíce skloňovaným pojmům. Experti z ČR i zahraničí se tématu věnovali 21. ledna 2020 v Brně. Pod záštitou Regionální hospodářské komory Brno (RHK Brno) a INDUSTRY CLUSTERu 4.0 (IC 4.0) se v jihomoravské metropoli uskutečnil již čtvrtý ročník mezinárodní konference s názvem BRNO INDUSTRY 4.0.

RHK Brno a INDUSTRY CLUSTER 4.0 opět spojily síly a zorganizovaly v pořadí již čtvrtý ročník mezinárodní B2B konference o digitalizaci výroby a chytrých technologiích pro průmysl. Akce se uskutečnila 21. ledna 2020 v brněnském hotelu International.

Program letošního ročníku konference byl složen ze dvou částí – plenární a následně pak trojice odpoledních tematických bloků, s nimiž souběžně probíhalo několik desítek B2B setkání. V úvodní společné části si více než 200 účastníků konference vyslechlo inspiraci a trendy ze zahraničí v oblastech digitální transformace výroby nebo její robotizace. Nejpodstatnější částí dopolední části však byly inspirativní prezentace konkrétních aplikací a řešení v rámci společných projektů členských firem klastru IC 4.0. Jednalo se o příklady implementací technologií ve výrobních společnostech ASTRA MOTOR a PBS Velká Bíteš.

Odpolední část konference se pak ve třech blocích – Digitální pracoviště, Flexibilní výroba a Kyberbezpečnost v průmyslu – zaměřila detailněji na konkrétní technologie a řešení. Návštěvníci akce si tak mohli vybrat přesně to, co je zajímá. V rámci jednotlivých bloků je čekaly přednášky odborníků z předních technologických firem jako například Unicorn, B&R, Schunk, Microsoft, SAP či Siemens.

„Konference je pro nás ideální příležitost prezentovat inovativní produkty v oblasti Výroby 4.0. Zejména oceňujeme, že se můžeme potkat se zástupci jak technologických tak výrobních firem, kterých je tu opravdu spousta,“ sdělil Karel Peška, Managing Director ze společnosti Unicorn Systems. Ta je součástí skupiny Unicorn, která byla generálním partnerem akce.

Dopolední a odpolední části konference se zúčastnilo více než 260 zástupců firem z řad členů komory či klastru a dalších zájemců o témata tzv. průmyslu 4.0, zástupců tuzemských, ale i zahraničních firem z Rakouska, Německa, Slovenska či Itálie. Velká část účastníků využila i možnost předem sjednaných B2B jednání, kterých se na pozadí konference uskutečnilo více než 130.

Konference se konala v rámci aktivit sítě Enterprise Europe Network, které jsou financovány Evropskou unií z programu COSME (2014–2020) na základě grantové smlouvy č. 831241 a kofinancovány Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR.

Konference byla organizována v rámci projektu INDUSTRY CLUSTER 4.0 – Rozvoj klastru, který je spolufinancován Evropskou unií a Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR.

Zobrazit méně

Navštívili jsme provozy 4.0 v Horním Rakousku

Zobrazit více

Ve dnech 13.–14. 5. 2019 se uskutečnila exkurze do chytrých provozů špičkových rakouských společností Fronius a B&R.

Zástupci členských společností klastru měli možnost si prohlédnout výrobní linky a pracoviště s vysokým stupněm automatizace a digitalizace.

Společnost Fronius jako světová technologická jednička soustřeďuje své odborné znalosti ve třech obchodních jednotkách – Perfect Charging, Perfect Welding a Solar Energy. Společnost Fronius je zastoupena 28 dceřinými společnostmi na čtyřech kontinentech. Má také prodejní a servisní partnery ve více než 60 dalších zemích na všech kontinentech.

V navštívené centrále, která se nachází v malé obci, je prováděna výroba a montáž pro všechny tři divize společnosti. Jedná se jak o konečnou montáž, tak o montáž a výrobu polotovarů pro ostatní závody. Je zde zastoupena kovovýroba, zejména zpracování plechů a jejich finální povrchová úprava. Následně pak konečná montáž finálních produktů. Probíhá zde rovněž výroba elektronických komponentů a osazování desek plošných spojů.

V rámci exkurze byla nejprve představena firma a její činnosti při vstupní prezentaci. Následně proběla prohlídka výroby a výrobních technologií. Následovala diskuse s představitelem managementu zodpovědným za problematiku průmyslu 4.0. Diskutována byla témata jako plánování výroby, kapacit a personálu, propojení jednotlivých výrobních jednotek, přenos a nakládání s daty, zajištění kvality výroby, ale také proces vzdělávání zaměstanců, který byl a je klíčový pro úspěšný přechod společnosti na novou „digitální“ úroveň.

Společnost B&R je jeden ze světovým lídru v oblasti průmyslové automatizace, dnes působí jako globální centrum pro strojní a tovární automatizaci v rámci skupiny ABB Group. Společnost B&R Industrial Automation GmbH byla založena v roce 1979 a sídlí v rakouském Eggelsbergu.

Jako výrobce automatizační techniky se společnost specializuje na systémy řízení strojů a výrobních závodů, HMI a řízení pohybu. Kromě škálovatelných kompletních řešení nabízí B&R také jednotlivé komponenty. Sortiment je orientován na výrobu strojů a zařízení a společnost je také aktivní v oblasti automatizace výroby a procesů.

V rámci exkurze jsme měli unikátní možnost absolvovat komenovanou prohlídku výrobního závodu společnosti v Eggelsbergu, který představuje příklad flexibilní výroby průmyslových PC. Konfiguraci každého PC si přitom zákazník může sestavit on-line. Systém pak prověří proveditelnost zvoleného řešení a poté vygeneruje materiálový list se sériovým číslem. Zákazník má přitom možnost vybrat si z až 250 miliard hardwarových kombinací. Systém pak zajišťuje optimální zpracování dodávky, plynulý chod logistiky i včasné dodání jednotlivých dílů. Všechny stroje a zařízení jsou totiž součástí jedné sítě, kam je propojený i vysokoregálový sklad pružně reagující na očekávaný objem výroby.

I díky aktivnímu zapojení managementu české pobočky B+R automatizace do přípravy exkurze, se nám dostalo velmi vřelého přijetí a infromace poskytnuté ze strany odborníků společnosti byly velmi nadstandardní. V rámci prezentace a následné diskuse tyákajících se přístupů společnosti k výzvám tzv. průmyslu 4.0 bylo umožněno účastníků náhlednou „pod pokličku“ opravdu špičkové technologické společnosti, která v oblasti průmyslové automatizace hraje jednu s vedoucích rolí v rámci globálního trhu.

Věříme, že díky zcela otevřenému způsobu přijetí a zájmu o sdílení zkušeností, znalostí ze strany rakouských společností byla exkurze velmi inspirující a podnětná a že zase pomůže naším členským společnostem k posunu či alespoň malým krokům na poli digitalizace a automatizace výrobních a podnikových procesů.

Exkurzi pořádal klastr INDUSTRY CLUSTER 4.0 a byla součástí projektu DIH DIGIMAT, který je financován Jihomoravským krajem.

Zobrazit méně

Brno již potřetí hostilo konferenci o průmyslu 4.0

Zobrazit více

V úterý 22. ledna 2019 se uskutečnil 3. ročník mezinárodní konference BRNO INDUSTRY 4.0 o digitalizaci výroby.

Přes 220 účastníků opět zaplnilo konferenční prostory hotelu International Brno, aby si poslechlo novinky a trendy v technologích, které umožňují digitalizaci a automatizaci výrobních procesů. Konference, kterou pořádal klastr INDUSTRY CLUSTER 4.0 společně s Regionální hospodářskou komorou Brno, se v odborném programu zaměřila na témata související s řízením výroby, zpracováním a vyhodnocováním výrobních dat, digitálními službami nebo kyberbezpečností v průmyslu.

Mezinárodní kontext a zkušenosti ze zahraničí byly reflektovány v přednáškách Jan Buriana ze společnosti E&Y nebo Marko Pfeifera z německého prestižního Fraunhoferova Institutu. Oblasti řízení výroby a MES systémů byly na příkladech z praxe ilustrovány v přednáškách Dr. Lubomíra Slámy (Act-In CZ) a Leoše Honse (Unis a.s.). Velmi živou a interaktivní prezentaci nabídnul Peter Kurhajec ze slovenské společnosti MTS, spol. s r.o., která má dlouholeté zkušenosti s implementací technologií pro automatizaci. Důležitost sběru relevatních dat s jejich následným vyhodnocováním, ať už na lokální nebo cloudové úrovni, zdůraznily vystoupení Romana Mužíka (B+R automatizace s.r.o.) a Petra Puše ze softwarové společnosti Unicorn. Inspiraci pro digitalizaci výrobních firem a případové studie z poradenského programu DIGIMAT přinesla přednáška Radomíra Zbožínka a Petra Mináře ze společnosti Intemac Solutions s.r.o. Dále téma kybernetických hrozeb a předpokladů k datové bezpečnosti bylo zdvihnuto v prezentaci prof. Geralda Quirchmayra z Vídeňské univerzity. Jak profinancovat projekty v rámci průmyslu 4.0 a  jak využít současné dotační možnosti se publikum dozvědělo ve velmi přehledné přednášce Milana Sedláčka (RENARDS dotační s.r.o.) na samém závěru konference.

V návaznosti na loňský úspěch byla i letos akce doprovázena jednacími bloky, při kterých se účastníci potkali při předem sjednaných B2B schůzkách. Této možnosti využili především rakouské společnosti, které se do akce zapojily díky výborné spolupráci s obchodním oddělením Rakouského velvyslanectví. Ve dvou blocích proběhlo více než 60 jednání.

Po roce opět plně obsazený konfereční sál dokázal, že téma průmyslu 4.0 stále více rezonuje u malých i středních společností a pro úspěšnou implementaci budou nezbytné technologie samotné, ale i informovanost a schopnost lidí nové přístupy pojmout a efektivně je využívat. Což s sebou přináší nové nároky na osvětu a vzdělávání. V tomto se budou klastr a RHK Brno nadále snažit být co nejvíce nápomocni.

* Konference byla organizována v rámci platformy Digital Innovation Hub DIGIMAT, která je financována Jihomoravským krajem.

 

Zobrazit méně

Čínská delegace se zajímala o klastr

Zobrazit více
V pondělí 16. dubna 2018 navštívila čínská delegace z provincie Guangdong naši komoru. Delegace byla vedena guvernérem provincie panem Ma Xingrui. Pan guvernér se zajímal především o aktivity RHK Brno související s tématem průmyslu 4.0 a zejména o INDUSTRY CLUSTER 4.0.
Členové delegace byli seznámeni s aktivitami a projekty, které RHK Brno činí v oblasti podpory implementace prvků automatizace a digitalizace prostřednictvím klastru INDUSTRY CLUSTER 4.0. Za RHK Brno hosty přivítal ředitel Čeněk Absolon a představil region a město Brno v hospodářském kontextu. Předseda představenstva a výkonný ředitel klastru Tomáš Kubala se ve své prezentaci zaměřil především na poznatky vycházející z analýzy připravenosti firem v Jihomoravském kraji na přechod výrobních a podnikových procesů malých a středních firem na standard tzv. průmyslu 4.0. Znalost aktuální a plánované úrovně podniků dává klastru možnost při plánování a nastavení projektů a aktivit, které pomůžou členům RHK a klastru efektivně pojmout nové technologie a přístupy. V návazné prezentaci ředitel společnosti NT automation s.r.o. Jiří Koudelka na několika příkladech z oblasti automatizace ilustroval své zkušenosti z konkrétních projektů na trzích v Číně, Německu či Mexiku.

V záverečné diskusi bylo ze strany guvernéra provincie vzneseno několik dotazů ohledně motivace malých a středních firem a především jejich managementu k zavádění inovací, které souvisí s diskutovaných tématem průmyslu 4.0.

Zobrazit méně

Konference 4.0 (2018) byla „vyprodaná“

Zobrazit více

Konferenční sál hotelu International Brno praskal ve švech. Přes 220 účastníků konference BRNO INDUSTRY 4.0 si přišlo 23. ledna 2018 poslechnout odborné přednášky a ukázky z praxe, týkající se digitalizace a automatizace výrobních procesů. Organizátorem konference byla Regionální hospodářská komora Brno ve spolupráci s klastrem INDUSTRY CLUSTER 4.0.

Velký zájem o účast na 2. ročníku mezinárodní konference BRNO INDUSTRY 4.0 potvrdil aktuálnost tématu inovací ve výrobě. Automatizace, robotizace, digitalizace, cloud, datová intergrace, optimalizace. Všechny tyto termíny byly v průběhu konference často zmiňovány a skoloňovány. A že nejde o pouhá slova, ale možnou realitu představila především série přednášek, představující kuřimskou Výrobní buňku 4.0 a technologie v ní implementované. Velmi inspirativní byla přednáška Dr. Stettera z mnichovské technologické firmy ITQ GmbH, která akcentovala klíčovou věc pro úspěšnou cestu k chytré výrobě, a tou je vzdělávání a motivace technicky zaměřené mládeže.

Velkou přidanou hodnotou akce byla i přítomnost rakouských firem, se kterými bylo možné přostřednictvím B2B schůzek diskutovat možnosti technologické či obchodní spolupráce. Rakouský pohled na problematiku tzv. průmyslu 4.0 nechyběl ani v odborné části, který reprezentoval pan Roland Sommer, ředitel rakouské platformy pro chytrou výrobu. Rozptýlit obavu z nahrazování lidské práce roboty se pokusila přednáška Pavla Bezuckého ze společnosti Universal Robots, která se zaměřuje na kolaborativní robotiku. Odbornou část programu zakončila prezentace prof. Václavka, který pohovořil o plánech a možnostech výzkumné a vývojové spolupráce s Vysokým učením technických V Brně.

Závěrečná část konference patřila smluveným B2B schůzkám mezi účastníky akce. Schůzek se uskutečnilo více než 50 a dle reakcí účastníků přinesly kýžené kontakty a informace pro novou spolupráci v oblasti technologií pro chytrou výrobu.

Konference se konala v rámci aktivit sítě Enterprise Europe Network.

Generálním partnerem akce byla společnost Unicorn. Partnery akce byly společnosti Advantage Austria, Universal Robots a B + R automatizace.

 

Zobrazit méně

Proběhl workshop Jak digitalizovat výrobu

Zobrazit více

Ve čtvrtek 22. 6. 2017 proběhl v prostorách RHK Brno workshop věnovaný digitalizaci a automatizaci výroby malých a středních firem.

Více než 30 zástupců firem mělo možnost získat nové informace o moderním plánování a řízení výroby, využití cloudových řešení a nových výrobních technologií v průmyslové praxi. Prostor byl věnován i dotačním příležitostem, které mohou v nadcházejících letech firmy využít pro své inovační projekty v oblasti digitalizace a automatizace. Workshop také představil výsledky analýzu připravenosti firem Jihomoravského kraje na průmysl 4.0, kterou realizovala v předchozích měsících RHK Brno společně s klastrem INDUSTRY CLUSTER 4.0. Analýza identifikovala oblasti výroby s největším inovačním potenciálem. Nejen na tyto oblasti bude zaměřena pozornost klastru a RHK Brno při přípravě budoucích projektů a aktivit pro jejich členy. Jedná se především o oblast sledování stavu strojů, zakázek, výkonu operátorů; oblast prediktivní údržby a oblast systému plánování a řízení kvality.

Odpolední část workshopu byla věnována návštěvě Výrobní buňky 4.0, která vznikla ve kuřimské společnosti Intemac Solutions společně se členy klastru a partnery. Buńka představuje pohled na základní jednotku chytré výroby, která ukazuje možnosti využití stávajících technologií s prvky konceptu průmyslu 4.0 v praxi.

Výrobní buňku 4.0 tvoří platforma propojující obráběcí stroj s robotem a měřicí stanicí. Jednotka je unikátní v tom, že spojuje různá zařízení od jiných výrobců do jednoho celku, který dokáže jednoduše komunikovat a je připraven k zapojení do chytrých továren po celé republice.

Umožňuje například adaptivní výrobu, integrovanou robotiku nebo uniformní ovládání zařízení. Buňka bude dále rozvíjena ve spolupráci s dalšími partnery a bude v sobě postupně integrovat další funcionality výroby budoucnosti.

Zobrazit méně

Jihomoravský kraj chce být připraven na průmysl 4.0

Zobrazit více

Vysoké učení technické v Brně hostilo v pondělí 12. června 2017 seminář zaměřený na průmysl 4.0, kterého se zúčastnil ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček, hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek, brněnský primátor Petr Vokřál, ředitel Regionální hospodářské komory Brno Čeněk Absolon nebo ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze Vladimír Mařík. Jedním z výsledků bude mj. i nový anglický doktorský studijní program pro zájemce z průmyslu, který společně připraví VUT a ČVUT.

Jak ve svém příspěvku konstatoval hejtman Šimek, Jihomoravský kraj je na průmysl 4.0 připravený. „Jsme v oblasti podpory vědy, výzkumu a inovací vpředu a patříme na špičku i v rámci Evropy. Nepřímým výsledkem Regionální inovační strategie Jihomoravského kraje bylo například vytvoření vhodných podmínek pro příliv investic z Operačního programu Věda a Výzkum pro inovace v celkové hodnotě více než 17 miliard korun a vzniklo více než 2000 vysoce kvalifikovaných pracovních míst ve více než 140 technologických firmách,“ konstatoval hejtman Šimek. Dlouhodobým cílem iniciativy průmysl 4.0 je udržet a posílit konkurenceschopnost České republiky v době nástupu takzvané čtvrté průmyslové revoluce – tedy v současném trendu digitalizace, související automatizace výroby a změn na trhu práce, které s sebou přináší.

Základní vize tzv. čtvrté průmyslové revoluce se objevily v roce 2011. Podle této myšlenky vzniknou „chytré továrny“, které budou využívat kyberneticko-fyzikální systémy. Ty převezmou opakující se a jednoduché činnosti, které do té doby vykonávali lidé. To bude provázet změna pracovního trhu, kdy by mohla být ohrožena zaměstnanost osob s nízkou kvalifikací. Měla by vznikat nová pracovní místa, která však budou vyžadovat vyšší kvalifikaci zaměstnanců.

Na setkání v novobarokní aule rektorátu VUT v centru Brna dorazily desítky zástupců jihomoravských firem. „Výstupy z dnešního setkání budou diskutovány s Výborem pro průmysl 4.0, který vznikl z rozhodnutí české vlády. Ministerstvo průmyslu a obchodu aktuálně připravuje výzvu se zaměřením na průmysl 4.0 tak, aby požadavky vzešly přímo z praxe a aby bylo možné výzvu zveřejnit v září letošního roku. Počítáme s alokací zhruba půl miliardy korun,“ přislíbil na setkání ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček.

Na seminář k průmyslu 4.0 zamířil do Brna i Vladimír Mařík, ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze, který buduje první velký český testbed na ČVUT a je připraven pomoci vytvořit podobnou testovací laboratoř i v Brně. „Základní myšlenky Průmyslu 4.0 stojí na mezioborové spolupráci. Stále se objevují nové technologie, máme nové požadavky na průmyslovou výrobu, kdy se snažíme o individualizovanou výrobu s co nejkratší výrobní dobou. Společně s CEITEC VUT a německými partnery jsme pro tento záměr získali financování 1. fáze projektu RICAIP. Bude to základ česko-německého výzkumného centra pro pokročilou průmyslovou výrobu s ambicí rozvoje evropské vědecké infrastruktury,“ připomenul Mařík, podle kterého nesou ČVUT a VUT velký díl zodpovědnosti za směřování průmyslu 4.0.

V oblastech spojovaných s průmyslem 4.0 mohou výzkumná centra VUT nabídnout spolupráci menším i středním průmyslovým podnikům v oblasti vývoje strojírenských technologií, robotiky, virtuální a rozšířené reality, simulace a modelování reálných procesů, automatizace nebo zabezpečení dat.

Jak uvedl hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek, je jih Moravy na čtvrtou průmyslovou revoluci již připravený. Jihomoravský kraj do této oblasti investoval od roku 2003 už 814 milionů korun, dalších 281 milionů investovalo přímo Statutární město Brno. Do moravské metropole v posledních letech dorazilo víc jak 70 špičkových zahraničních vědců, z nich třetina přišla z některé z dvacítky nejlepších světových univerzit. „Počet investic roste, stejně jako počet udělených patentů. Stále více je přitom akcentována výuka v cizích jazycích, protože i investoři kladou stále vyšší požadavky na studium např. v angličtině. Ve věci příchodu zahraničních studentů, a to nejen z členských států EU, je Brno připravené nabídnout univerzitám pomoc,“ dodal primátor statutárního města Brna Petr Vokřál.

Seminář byl zakončený diskuzí průmyslových partnerů s čelními představiteli Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, Jihomoravského kraje, statutárního města Brna a dvou největších tuzemských technických univerzit.

Zdroj: https://www.kr-jihomoravsky.cz/Default.aspx?ID=339942&TypeID=2

Zobrazit méně

Obchodní mise nás zavedla do provozů 4.0 v Bavorsku

Zobrazit více

Ve dnech 4.–6. dubna 2017 proběhla obchodní mise 7 jihomoravských firem, zástupců 3 fakult VUT v Brně, brněnského magistrátu a RHK Brno do největší německé spolkové země, Bavorska. Cílem bylo nejen získat nové obchodní kontakty, ale především poznat nejnovější trendy v automatizaci a digitalizaci průmyslové výroby.

Mise byla uspořádána ve spolupráci s Česko-německou obchodní a průmyslovou komorou a Generálním konzulátem ČR v Mnichově. Ve středu 5. dubna proběhla v prostorách Českého centra v Mnichově předem připravená B2B jednání s bavorskými firmami s možností představit možnosti spolupráce v oblasti obchodu, výzkumu či vývoje. Odpoledne pak podnikatelská delegace absolvovala návštěvu v technologické společnosti ITQ, progresivního podniku se zaměřením na automatizační systémy, mezi jejichž zákazníky patří přední světové firmy, mimo jiné Tesla Motors vizionáře Elona Muska.

Vyvrcholením mise byla pak čtvrteční návštěva digitální továrny společnosti SIEMENS v městě Amberku. Plně automatizovaná továrna na výrobu řídících systémů byla velkou inspirací, jak lze modernizovat sériovou výrobu náročných technických komponent.

Tato akce byla realizována za finanční podpory statutárního města Brna v rámci aktivit Centra mezinárodního obchodu.

Zobrazit méně

V Brně se diskutovalo o továrně budoucnosti

Zobrazit více

Dne 29.11.2016 se v rámci mezinárodní konference s názvem „Pracoviště budoucnosti 4.0“, kterou pořádala RHK Brno ve spolupráci s INDUSTRY CLUSTER 4.0, sešli odborníci z řad vysokých škol, veřejné správy, vědeckých institucí a zejména výrobních firem, nejen sdružených ve strojírenském klastru.

Do kongresové haly hotelu Holiday Inn Brno si téměř 150 účastníků přišlo poslechnout odborné poznatky a praktické zkušenosti zástupců Ministerstva průmyslu a obchodu, odborníků z prestižního německého institutu Fraunhofer-Institute, úspěšné příklady implementace prvků Průmyslu 4.0 a pracoviště budoucnosti prezentovaly strojírenské a IT firmy – členové INDUSTRY CLUSTER 4.0. Debatovalo se o výstavbě tzv. továrny budoucnosti, jako prostředku při morfologické změně výrobních procesů firem z Jihomoravského regionu.

Zobrazit méně
Načíst další uskutečněné akce