Členská firma Unicorn Systems, přední evropský dodavatel informačních systémů a řešení v oblasti informačních a komunikačních technologií, vytvořila software, s jehož pomocí mají evropští chirurgové při operacích k dispozici přesně ty nástroje, které pro daný úkon potřebují. Ve výrobním závodě společnosti HARTMANN-RICO ve Veverské Bítýšce se s jeho pomocí ročně vyrobí více než 3,6 milionů setů (sad nástrojů a zdravotnického materiálu) pro operační zákroky. Pro HARTMANN-RICO je digitalizace přípravy výrobních specifikací prvním krokem k postupné automatizaci celé výroby operačních setů.

 

„Pro každý typ operace je potřeba poněkud jiná sada nástrojů. Každá nemocnice má současně své vlastní požadavky na to, co má operační set obsahovat. Různé nemocnice pro stejný typ zákroku používají odlišné komponenty. Nemocnic, kterým HARTMANN-RICO dodává jednorázové operační sety, jsou v Evropě stovky. Stejně tak existují desítky různých typů operačních zákroků. V žádném případě se přitom nesmí stát, že by konkrétní chirurg pro svou operaci v operačním setu něco nenašel, nebo mu tam naopak něco přebývalo,“ vysvětluje Miroslav Hlaváč, account manager společnosti Unicorn.

 

Každý operační set je specifický nejen svým obsahem, ale také tím, jakým způsobem jsou v něm jednotlivé komponenty uspořádány. Zohledňuje se nejen posloupnost jednotlivých kroků při samotné operaci – a tomu odpovídající pořadí uložení lékařských nástrojů a dalšího zdravotnického materiálu, ale třeba i to, aby set bylo možné na operačním sále rozbalit co nejsnadněji.

 

Při tvorbě výrobních specifikací setů pro operační zákroky se ve Veverské Bítýšce využívala převážně tužka a obvyklý tabulkový procesor. Úkolem společnosti Unicorn bylo zhotovit software podporující tvorbu výrobní specifikace pro výrobu setů pro operační zákroky. „Nikdy jsme nebyli klasickou velkosériovou výrobou a nabízíme prozákaznicky orientovaná řešení. Trend je takový, že se počet kusů v každé výrobní zakázce snižuje a současně roste počet vložených komponentů spolu s variabilitou operačních setů,“ říká Radek Šikula, ředitel výrobního závodu HARTMANN-RICO ve Veverské Bítýšce. „To znamená výrazný nárůst potřeby zpracovávání stále nových výrobních specifikací. Digitalizace tohoto procesu je pro nás významným časovým i finančním přínosem. Unicorn pochopil naše potřeby a vytvořil systém, který bude základem postupné digitalizace a automatizace větší části naší výroby.“

 

Při vývoji aplikace bylo potřeba pracovat s databází produktů, která obsahuje desítky tisíc položek. Průměrný operační set jich obsahuje zhruba 15 – ty nejmenší třeba jen čtyři a ty největší i více než 90 komponent. V určité fázi se komponenty ze slov mění na obrázky a je jim přiřazena barva určující operátora, který je vloží do setu. Proto se v uživatelské části mj. pracuje s operací „drag and drop“ (táhni a pusť). Spolehlivost, uživatelská přívětivost a vysoká intuitivnost jsou základními kameny řešení.

 

„Z pohledu tvorby aplikace se nejednalo o software tabulkového typu, kdy se hodnoty zapisují do pevně daných okének. Je zde mnohem větší variabilita, mnohem více možností. Při hledání řešení jsme proto museli být velmi kreativní,“ říká Miroslav Hlaváč. „Pracovali jsme metodou agilního vývoje pomocí Unicorn Application Framework, který podporuje moderní technologie a postupy pro výrobu aplikací. K tomu jsme přidali 25 let znalostí, zkušeností a praxí prověřených postupů společnosti Unicorn při úspěšné realizaci projektů. Klient byl součástí pravidelných schůzek a vývoj aplikace jsme s ním průběžně konzultovali, díky čemuž jsme dokázali velmi operativně reflektovat všechny připomínky a podněty.“

 

Zdroj: https://unicorn.com/cz/news/

Výhody členství

Proč se stát členem klastru

Podpora při digitalizaci výrobních procesů

Pomůžeme udržet Vaši konkurenceshopnost

Podpora technického vzdělávání

Víme, že dostatek kvalifikované pracovní síly je základ úspěchu Vaší firmy

Podpora zahraničního obchodu

Dokážeme podpořit Vaše obchodní aktivity na zahraničních trzích

Přihláška ke členství

Vaše vstupenka do světa INDUSTRY CLUSTER 4.0 je připravena
Nezávazná registrace